Już po raz drugi spotkał się w tym roku Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego zajmując się sprawami stanu ochrony środowiska naturalnego na terenie miasta Wejherowa. Z treści raportu jaki przedstawił Andrzej Fedoruk, szef Inspektoratu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Wejherowie wynika, że wskaźniki określające poziom zanieczyszczeń są w granicach normy.
Szef inspektoratu przekazał członkom Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego szczegółowe informacje dotyczące zawartości różnego rodzaju zanieczyszczeń m.in. wody, powietrza, hałasu, odpadów a także promieniowania elektromagnetycznego.
Jak podkreślił do najbardziej newralgicznych kwestii należy zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego. Mimo poprawy jego stanu w latach 90. i utrzymywania się go na zbliżonym poziomie, stanowi wciąż trudne do rozwiązania zagadnienie. Głównym problem stanowi występowanie w atmosferze m.in. benzoalfapiernu, a także pyłów zawieszonych m.in. PM10, które powodują problemy zdrowotne, szczególnie u osób starszych i dzieci. Prezydent Miasta Wejherowa wychodząc tym problemom na przeciw corocznie wspiera finansowo wspólnoty mieszkaniowe w zakresie zmian sposobu ogrzewania mieszkań, co przyczynia się do stopniowego zmniejszania emisji zanieczyszczeń w powietrzu. a szczęście średnie roczne wskaźniki tych zanieczyszczeń są na poziomie dopuszczalnym, choć przejściowo i okresowo zdarzają się ich przekroczenia. Zainteresowanych tym tematem odsyłamy do strony internetowej www.airpomerania.pl, gdzie znajdują się ciekawe informacje na temat czystości powietrza.
Warto przypomnieć, co podaje www.wikipedia.pl, że benzenopireny, które są związkami silnie rakotwórczymi, występują w dymie podczas spalania niecałkowitego, m.in. w dymu tytoniowego (dym z 1 papierosa zawiera 0,16 μg tej substancji), smogu, powstającego w wyniku niskiej emisji, głównie wskutek spalania śmieci (najczęściej tworzyw sztucznych). Stężenie benzopirenów w powietrzu jest jednym z parametrów oceny jakości powietrza. Z powodu obecności w dymie, benzopireny dostają się też do żywności podczas wędzenia potraw. Badanie czystości powietrza wykonuje na terenie miasta Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.