Tradycyjne Misterium Męki Pańskiej zostało wystawione w Wielki Piątek na kalwaryjskich wzgórzach w Wejherowie, równolegle z nabożeństwem Drogi Krzyżowej. W Misterium wystąpili aktorzy-amatorzy ze Stowarzyszenia Misternicy Kaszubscy.
Ładna pogoda przyciągnęła na wejherowskie wzgórza niezliczone rzesze mieszkańców Wejherowa I okolic, a także pątników z Trójmiasta i innych miejscowości. Przybyłych mieszkańców I pątników powitał kustosz Kalwarii Wejherowskiej o. Daniel Szustak. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej poprowadził biskup pomocniczy Archidziecezji Gdańskiej ks. bp Zbigniew Zieliński.
Inscenizacja organizowana jest przez Stowarzyszenie Misterników Kaszubskich i Wejherowskie Centrum Kultury pod patronatem Prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta. Wieloletnim reżyserem widowiska jest Wojciech Rybakowski.
Jak podkreśla reżyser w Misterium występuje około 60 osób. Pierwszym Juzusem był Marek Czoska. Przez kolejne lata w tę role wcidelał się Artur Szymerowski. W tym roku w roli Jezusa na kalwarii wystąpił Mariusz Waldowski, a w roli Piłata – Jakub Szumilas. Szymona Cyrenejczyka zagrał tradycyjnie Andrzej Sitek, w postać Matki Bożej wcieliła się ponownie Maria Ciesiołkiewicz, Marię Magdalenę zagrała Julia Potrykus, a Weronikę - Patrycja Pionk.
Dodajmy, że odbywające się Kalwarii Wejherowskiej od 2002 roku Misterium Męki Pańskiej stanowi nie tylko rekonstrukcję historyczną męczeństwa i śmierci Jezusa Chrystusa, ale pobudza także wyobraźnię uczestników. Trwające dwie godziny widowisko, będące połączeniem uroczystości religijnej z inscenizacją teatralną, przedstawia ostatnie godziny z życia Chrystusa i kończy się Jego ukrzyżowaniem oraz złożeniem do grobu. Poprzez jednoczesny udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej zmusza także do refleksji nad sensem ludzkiego istnienia i nadziei jaką daje wiara w zbawienie duszy i jej życie wieczne.
Należy podkreślić, że w to artystyczno-religijne przedsięwzięcie włączają się różne wejherowskie środowiska m.in. harcerze, strażacy, ministranci, ratownicy PCK i inni, którzy swoją aktywnością wspomagają organizację inscenizacji. W ten sposób wszyscy włączają się duchowo i fizycznie w atmosferę Świąt Wielkiej Nocy.
Misterium Męki Pańskiej włączyło się na stałe do kalendarium życia kulturalnego i religijnego w mieście, do tego stopnia, że wejherowianie nie wyobrażają sobie Świąt Wielkanocnych bez Misterium na kalwaryjskich wzgórzach.