Wicemarszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i rektor Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni prof. Jerzy Młynarczyk wzięli udział w obchodach programu Młodzieżowe Mini-Przedsiębiorstwo, które 10 lat temu przedsiębiorca Leszek Glaza zainicjował w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie. Uroczystość miała miejsce w siedzibie Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej przy Centrum Handlowym "Kaszuby". Przedstawiając realizację programu Młodzieżowej Przedsiębiorczości dyrektor zespołu szkół Ewa Nikel przypomniała, że była to inicjatywa Leszka Glazy, obecnego wiceprzewodniczącego Rady Miasta Wejherowa i zarazem prezesa Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Wejherowie. Pomysł wdrożył ówczesny dyrektor szkoły Witold Sieg rozwijając wśród młodzieży zainteresowanie tym programem. Dzięki temu w ciągu 10 lat udało się założyć 21 przedsiębiorstw, a Certyfikat Młodego Praktyka zdobyło 245 licealistów. Ponadto 192 uczniów uzyskało Certyfikat Cambridge. Młodzi szkolni przedsiębiorcy poznają reguły ekonomiczne rynku przez działanie. Układają biznesplany i prowadzą symulowaną działalność gospodarczą z wykorzystaniem reklamy i marketingu, biorą też udział w targach na najlepsze Młodzieżowe Przedsiębiorstwo w Polsce. Dobrym duchem i koordynatorem programu w szkole jest wicedyrektor Krystyna Radziak, specjalista z zakresu ekonomii pracy. Dyrektor Ewa Nikel podkreśliła, że tak efektywna realizacja programu była możliwa dzięki podpisanemu porozumieniu z Regionalną Izbą Przemysłowo-Handlową oraz współpracy ze spółką Kaszuby Invest i Przedsiębiorstwem Odzieżowym "Jantar".
W dalszej części spotkania zostały zaprezentowane cztery działające obecnie w szkole mini-przedsiębiorstwa. Ich działalność przedstawiły uczennice Alicja Klinkosz, Jagoda Szweda, Karolina Kraska i Sylwia Szmuda, które pełnią funkcje dyrektorów w swoich firmach. Młodzież pokazała, że potrafi planować działalność gospodarczą i prowadzić zarówno sklepik jak i firmę usługową wykorzystując do tego celu zdobytą w szkole wiedzę. Dumą szkoły jest absolwentka Marlena Bork, która wychowana na programie Młodzieżowej Przedsiębiorczości została laureatką miejskiego konkursu Wejherowski Biznesplan 2005, który wespół z Urzędem Miejskim w Wejherowie i wejherowskimi przedsiębiorcami organizuje od kilku lat co roku Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa z prezesem Leszkiem Glazą na czele. Marlena Bork prowadzi obecnie własną firmę. - To, co robimy z tą młodzieżą rozwijając w niej przedsiębiorczość daje nam pewność, że możemy spokojnie patrzeć w przyszłość. Gratuluję wszystkim ludziom z pasją - dyrektorom, nauczycielom i przedsiębiorcom, którzy od 1999 roku realizują ten program. Dziękuję przede wszystkim dyrektorowi Siegowi, który rozumiał sens tego pomysłu. Mam nadzieję, że to, co wtedy rozpoczęliśmy, będzie rozwijało się dalej - powiedział Leszek Glaza.Uczestniczący w spotkaniu marszałek Mieczysław Struk nazwał wejherowski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 mianem "wylęgarni biznes-women" i podkreślił, że w edukowaniu przyszłych przedsiębiorców ważna jest nie tylko edukacja ekonomiczna, ale również wpajanie im zasad etyki i społecznej odpowiedzialności.
Z okazji 10. lecia realizacji programu Mini-Przedsiębiorczości marszałek Struk wręczył listy gratulacyjne, które otrzymali: Ewa Nikel, Krystyna Radziak, Leszek Glaza i Witold Sieg. Na zakończenie interesujący wykład o znaczeniu prawa w ekonomii, zwłaszcza w kontekście zawieranych umów gospodarczych, wygłosił prof. Jerzy Młynarczyk. Profesor podkreślił, że Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu jako jedyna w kraju otrzymała zgodę na uruchomienie studiów z zakresu prawa ekonomicznego, na które zgłosiło się wielu chętnych. Obecnie uczelnia kształci w swoich murach prawie 1200 studentów, w tym na nowych kierunkach takich jak prawo ekonomiczne, logistyka i bezpieczeństwo.