17. osobowa grupa młodzieży z Białorusi, Ukrainy i Mołdawii odwiedziła wejherowski ratusz w ramach wizyty studyjnej realizowanej przez miasto Gdynię w oparciu o Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni. Z gośćmi spotkali się zastępca prezydenta Piotr Bochiński i przewodniczący Rady Miasta Wejherowa Bogdan Tokłowicz.
Celem wizyty było poznawanie doświadczeń polskich wypracowanych podczas transformacji ustrojowej w Polsce z ukierunkowaniem na sprawy samorządowe, ekonomiczne oraz społeczno-kulturalne. Rozmawiano więc m.in. o funkcjonowaniu samorządu miejskiego, realizacji zadań budżetowych, a także o sprawach oświaty i kultury w mieście. Wejherowscy włodarze odpowiadali też na pytania gości, którzy z dużym zainteresowaniem wsłuchiwali się w prezentowane zagadnienia. Szczególne zainteresowanie budził region kaszubski, język, kultura a nawet polityczne zaangażowanie ludności kaszubskiej.
- Wdrażany projekt reformy samorządowej na Ukrainie wzorowany jest na reformie polskiej i dlatego wizyta w Polsce, a zwłaszcza bezpośrednie kontakty z samorządowcami, są dla mnie bardzo interesujące i pożyteczne - mówi Jewgienij Jurczenko, radny rejonu sumskiego. - Mamy nadzieję, że po wprowadzeniu reformy samorządowej stworzymy w naszym kraju większe szanse rozwojowe dla gmin, miast i powiatów. Potrzebna jest nam zmiana podejścia do funkcjonowania samorządu terytorialnego i procedur finansowania zadań publicznych na wzór polski. Nie może być tak jak dotychczas, że wszystko sterowane było centralnie. Liczę, że te zmiany przyspieszą rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
Jak powiedział Jewgienij miasto Sumy liczy ok. 60 tys. mieszkańców a rejon sumski (odpowiednik powiatu) ok. 300 tys. mieszkańców. Miasto ma podpisane porozumienia o współpracy partnerskiej z miastami w Polsce m.in. z Gorzowem.
Opiekun grupy, podczas pobytu w grodzie Wejhera - radny Ryszard Kandzora, powiedział że goście bardzo chcieli zobaczyć koniecznie jak funkcjonują samorządy w mniejszych miejscowościach i wybór padł na Wejherowo. Choć wśród nich są osoby z dużych miasta takich jak Mińsk, Kijów czy Kiszyniów, część pochodzi z mniejszych miejscowości i stąd zainteresowanie małym miastem oraz szczeblem gminy. Tłumaczem grupy podczas pobytu w Wejherowie była mieszkająca od kilkunastu lat w Polsce Ana Matusewicz pracująca w Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni. Pochodząca z Litwy Ana jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego - ukończyła filologię rosyjską i politologię. Po ratuszu oprowadzała gości Danuta Komosińska
Po wizycie w wejherowskim magistracie goście zwiedzili Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oraz spotkali się z wejherowską młodzieżą w Wejherowskim Centrum Kultury.