Cenne i praktyczne informacje na temat autyzmu, porady jak radzić sobie ze stresem, spotkania z osobami ze spektrum autyzmu, możliwość poznania ich świata i pasji, a także promocja książki Izabeli Mingi „Maks – chłopiec, który jest inny. Historia prawdziwa” – to wszystko podczas Dnia Neuroróżnorodności, który odbył się w Filharmonii Kaszubskiej.
„Moc Jest w Nas'' to wydarzenie pod patronatem Prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta, które zorganizowała Fundacja Autyzm – Brand New Brain.
- To wyjątkowe wydarzenie, szczególnie dla dzieci i rodziców ze spektrum autyzmu. - mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. - Nie byłoby tego spotkania, gdyby nie pani Izabela Minga i fundacja Brand New Brain, której przewodniczy oraz wolontariuszy, którzy wsparli Dzień Neuroróżnorodności. To też szczególny dzień dla pani Izy, która promuje książkę „Maks – chłopiec, który jest inny.” Za te działania, które pani podejmuje, rozmawiając z dziećmi i młodzieżą o autyzmie i przekonując, że jesteśmy różni, ale musimy się nawzajem w naszej różnorodności szanować, bardzo pani dziękuję.
Uczestnicy tego wydarzenia mieli możliwość porozmawiania z psychoterapeutką Sylwią Niklas o tym, co to jest stres przewlekły i jak sobie z nim radzić, a także wysłuchać koncertu Jarka Maszoty (w spektrum autyzmu). Dr Agnieszka Drabata mówiła o formach terapii i pracy z dzieckiem w spektrum autyzmu.
Tego dnia odbyła się promocja książki Izabeli Mingi „Maks – chłopiec, który jest inny. Historia prawdziwa”.
- Jako mama dwudziestolatka ze spektrum autyzmu od dziewięciu lat działam i współpracuję z różnymi organizacjami skupiającymi dzieci i i dorosłych z ASD (Autystyczne Spektrum Zaburzeń) i niepełnosprawnościami – mówi Izabela Minga, prezes Fundacji Autyzm Brand new Brain. - Książeczkę pisałam z myślą o o najmłodszych czytelnikach. Jest to opowiadanie, które zawiera dzieciństwo mojego syna, nasze przykre doświadczenia z placów zabaw i innych miejsc publicznych. Doświadczenia te wynikają z niewiedzy i braku świadomości czym jest autyzm. Z treści można dowiedzieć się również, że osoby w spektrum mają pasje i marzenia, które dzielnie realizują. Jedyna czego oczekują to akceptacji i zrozumienia w swojej odmienności.
Podczas Dnia Nauroróżnorodności mieliśmy okazję obejrzeć pokaz pierwszej pomocy, był konkurs z nagrodami, pamiątkowe gadżety, fotobudka. Gościem specjalnym był Polish Garnizon 501 st. Legion Pomerania Sqaud.