W Wejherowie zostało powołane Muzeum Piaśnicy. Muzeum mieścić się w będzie w Villa Musica w pobliżu Bramy Piaśnickiej. Dyrektorem muzeum została Teresa Patsidis, wieloletnia radna miasta Wejherowa.
O szczegółach tej decyzji poinformował Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas konferencji prasowej zorganizowanej 19 grudnia 2015 roku w Villa Musica.
- Uważamy, że Muzeum Piaśnicy jest niezwykle ważną placówką, ponieważ mało Polaków wie o tym, że pierwszy masowy mord ludobójczy podczas II wojnie światowej został dokonany właśnie tutaj - w lasach piaśnickich na Pomorzu - mówił wiceminister Jarosław Sellin. – Zginęła tutaj pomorska i kaszubska inteligencja, elity państwa polskiego. Zdecydowaliśmy się powołać to muzeum w Villi Musica w Wejherowie, ponieważ to miejsce jest historycznie związane z tragicznymi wydarzeniami. W czasie II wojny światowej willa została zajęta przez Gestapo, które tutaj miało swoją siedzibę przez cały okres trwania okupacji. Między innymi z tej willi wywożono Polaków z przeznaczeniem do zamordowania w lesie piaśnickim.
Willę wzorowaną na dworku Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, wybudował w latach dwudziestych znany wejherowski lekarz Franciszek Panek. Spotykała się tutaj przed wojną inteligencja Wejherowa i dawnego powiatu morskiego. W Piaśnicy zginęły córki doktora Panka - Stanisława i Kazimiera. Obecnie willa jest własnością muzyka Krzysztofa Ostrowskiego, który jest prawnukiem Franciszka Panka. Jak dodaje wiceminister od kilku lat osobiście prowadził rozmowy z Krzysztofem Ostrowskim o możliwości kupna tej nieruchomości z przeznaczeniem na muzeum piaśnickie, na co właściciel wyraził zgodę podkreślając, że taka też była w zamyśle wola, nie żyjącej już od półtora roku, jego matki. Oficjalnie z Krzysztofem Ostrowskim porozumiało się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Dyrektorem Muzeum Piaśnica została Teresa Patsidis, wieloletnia radna miasta Wejherowa i animatorka kultury, osoba która od lat zajmuje się tematem piaśnickim i utrzymuje bardzo żywy kontakt z naukowcami, którzy Piaśnicą profesjonalnie się zajmują. W związku z tym podjąłem decyzję, że Teresa Patsidis tę ważną instytucję dla Pomorza zorganizuje i stworzy - powiedział Jarosław Sellin.
Ideę funkcjonowania Muzeum Piaśnicy w obiekcie Villa Musica przedstawiła dyrektor muzeum informując, że w przyszłym roku budynek zostanie wyremontowany i zaadoptowany na cele muzealne. Tymczasowo siedziba muzeum będzie mieściła się w przy ul. św. Jacka w Wejherowie. Muzeum Piaśnicy ma działać w kilku obszarach - naukowo-badawczym, wystawienniczym, edukacyjnym oraz kulturalnym i turystycznym.
Teresa Patsidis zapewnia, że muzeum jako filia Muzeum Stutthof, podejmie badania nad niemieckimi archiwami naukowymi. Utworzone zostaną stałe ekspozycje do zwiedzania dla turystów m.in. w piwnicach budynku, gdzie więziono ofiary i przetrzymywano ich rzeczy osobiste. Oprócz ekspozycji związanych bezpośrednio z mordem piaśnickim powstanie cykl ukazujący życie kulturalne i społeczne przedwojennych mieszkańców Wejherowa. Będą też organizowane wystawy czasowe. Placówka ma podjąć różne działania związane z edukacją, w tym m.in. projekcje filmów i prezentacje multimedialne. Latem w ogrodzie przewiduje się uruchomienie plenerowego kina historycznego, a także stworzenie piaśnickiej ścieżki rowerowej z wypożyczalną rowerów włącznie. Dyrektor zamierza utrzymywać ścisłą współpracą z różnymi środowiskami i stowarzyszeniami historycznymi, w tym m.in. ze Stowarzyszeniem Rodzina Piaśnicka. Planuje także prowadzenie działalności kulturalnej m.in. organizację spotkań, wystaw i koncertów
W spotkaniu z mediami uczestniczył również Krzysztof Ostrowski, właściciel Villa Musica. Podczas konferencji poinformowano, że decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało utworzone również Muzeum Westerplatte w Gdańsku.