Powodem zwołania Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Wejherowa były zmiany statutu Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, które muszą szybko wejść w życie. Radni podjęli uchwałę w powyższej sprawie i innych, które wniesione zostały do porządku obrad sesji, m.in. wyrażenia zgody na sprzedaż gruntów na osiedlu „Srebrna” w centrum Wejherowa.
Zmiana statutu umożliwia zwiększenie liczby uczestników związku o gminę Szemud oraz dostosowanie statutu do obecnie obowiązujących ustaw w zakresie transportu publicznego. Statut czeka jeszcze długa droga zanim zostanie zatwierdzony przez organy kontroli i nadzoru, a jego wejście w życie warunkuje przyjęcie budżetu związku na rok przyszły. Dlatego pilny tryb prac był uzasadniony.
Radni przyjęli ponadto uchwałę w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej miasta, która dotyczyła zwiększenia wydatków na przedsięwzięcia drogowe. Wprowadzone zmiany to nowe przedsięwzięcia dotyczące budowy połączenia drogowego ul. Sucharskiego z drogą krajową nr 6 tzw. "Węzeł Działki" oraz projektu „Węzła Zryw” wraz z połączeniem drogi krajowej nr 6 z ul. Sikorskiego.
Podczas sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie przyznania dotacji na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy kościele św. Anny - zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Kościół jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków Wejherowa pochodzących z czasów lokacji miasta, a dotacja w wys. 38,7 tys. zł przeznaczona jest na pierwszy etap prac przy renowacji ołtarza bocznego św. Antoniego. Kwota ta pozostała z wcześniej przyznanej dotacji na renowację kościoła. Zmieniono także uchwałę w sprawie wieloletniego programu gospodarowania zasobem mieszkaniowym i uchwałę w sprawie zasad sprzedaży lokali mieszkalnych (dotyczy uporządkowania dzierżaw wieczystych). .
Radni podjęli decyzję w sprawie zbycia nieruchomości miejskiej położonej na tzw. osiedlu „Srebrna” w kwartale ulic: Sienkiewicza, Wałowej, Srebrny Potok, św. Jana o łącznej powierzchni ponad 2 ha. Koncepcja zagospodarowania tego terenu pod zabudowę mieszkalno-handlowo-usługową powstała pod koniec lat 90-tych. Uchwałą z dnia 23 maja 2000 r. Rada Miasta Wejherowa przeznaczyła do sprzedaży kompleks działek przeznaczonych pod realizację osiedla "Srebrna". Na tym obszarze oraz w bezpośrednim sąsiedztwie wykonywano prace geodezyjne, planistyczne i rozbiórkowe oraz dokonywano przekształceń własnościowych. Wielokrotnie podejmowano różne próby znalezienie inwestora i sprzedaży tego terenu, odbył się przetarg. Niestety inwestorzy, deweloperzy nie byli przez prawie 15 lat zainteresowani zagospodarowaniem „Srebrnej” pod budownictwo mieszkaniowe. Teren stał niezagospodarowany, szpeci miasto i nie przynosi żadnych korzyści mieszkańcom Wejherowa.
Z powyższych powodów w dniu 18 lipca 2012 r. Rada Miasta uchwaliła zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu przeznaczając go pod handel i usługi, również obiekty wielkopowierzchniowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2.000 m2, dając również możliwość budowy galerii handlowej. Wszyscy mieszkańcy mogli się wypowiedzieć w tej sprawie na etapie procedury zmiany planu zagospodarowania. Dyskusja nad zagospodarowaniem terenu „Srebrnej” trwała w radzie od dłuższego czasu, temat pojawiał się na kilku sesjach, co wynika choćby z ponad rocznej procedury uchwalania zmiany studium i planu. Podkreślić należy, że przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwala na budowę żadnych obiektów typu „blaszak” czy hal. Zabudowa musi nawiązywać do zabudowy śródmiejskiej, zaś obowiązkowy nadzór nad terenem sprawuje konserwator zabytków. Planiści przeanalizowali też i przewidzieli sprawy komunikacyjne, tak aby nie „zakorkować” Śródmieścia. Bez tych ustaleń, plan nie uzyskałby stosownych pozwoleń. Szczegóły dojazdów zostaną dopracowane, gdy powstanie projekt budowy centrum handlowego. Obecnie nie jest to oczywiście możliwe.
Na ostatniej sesji radni wyrazili zgodę na sprzedaż terenu, co umożliwi prezydentowi ogłoszenie przetargu nieorganicznego na sprzedaż. Procedura zajmie kilka miesięcy.
Władze miasta liczą na znalezienie inwestora i zagospodarowanie „Srebrnej”. Spowoduje to naturalnie ożywienie całego centrum miasta, powstanie miejsc pracy i zwiększenia wpływów podatkowych. Poprawi się nowa oferta handlowa i usługowa dla wejherowian, co przyciągnie i zatrzyma w Wejherowie ludzi wyjeżdżających obecnie na zakupy do galerii handlowych w Rumi i Trójmieście. Obecnie Śródmieście, deptak się wyludnia.
Jak mówią włodarze Wejherowa, zagospodarowanie tego terenu będzie kolejnym krokiem w rewitalizacji Śródmieścia oraz ożywienia przyległego obszaru ścisłego centrum miasta.