W wieku 103 lat zmarł kpt. Aleksander Pawelec, żołnierz 1 Morskiego Pułku Strzelców, kombatant, weteran walk o niepodległość, uhonorowany wieloma medalami i tytułami.
Aleksander Pawelec był żołnierzem 1 Morskiego Pułku Strzelców (który brał udział w obronie Wybrzeża i Wejherowa w 1939 roku), żołnierzem Armii Krajowej, kombatantem II wojny światowej, noszącym od 2001 roku zaszczytny tytuł Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.
Kapitan Pawelec został odznaczony licznymi medalami i wyróżnieniami, w tym Medalem Miasta Wejherowa i Statuetką Jakuba Wejhera. Jest ojcem chrzestnym Sztandaru Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie i Honorowym Obywatelem Gminy Wejherowo. Od wielu lat uczestniczył w wielu uroczystościach patriotycznych na terenie miasta Wejherowa i cmentarzu 1 MPS w Białej koło Wejherowa.
Kapitan Aleksander Pawelec urodził się 13 grudnia 1915 r. w Żmudzie koło Lututowa w powiecie Wieluńskim. W 1926 r. wraz z rodziną przeprowadził się do wsi Dąbrowa Rusiecka, a w 1931 r. wyemigrowali do Gdyni. Już w latach 1930-1931 zdobył I i II stopień przysposobienia wojskowego. Wiosną 1939 r. zgłosił się do służby wojskowej i został skierowany do Oddziału Zwiadu I Morskiego Pułku Strzelców w Wejherowie. We wrześniu 1939 r. brał udział w walkach obronnych w rejonie Wejherowa, a następnie Redy, Rumi i Kępy Oksywskiej. Po zakończeniu walk obronnych trafił do obozu jenieckiego w Stargardzie Szczecińskim.
We wrześniu 1940 r. uciekł z przymusowych robót i dostał się do Lututowa, gdzie przebywała jego matka z rodzeństwem. W 1941 r. nawiązał kontakt z dowódcą siatki AK w gminie lututowskiej i został żołnierzem AK o pseudonimie „Karol”. W maju 1943 r. został dowódcą AK w gminie Lututów. W 1945 r. wrócił do Gdyni w poszukiwaniu pracy i zapewnieniu warunków do życia dla swojej rodziny. Ukończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Sopocie.
W latach powojennych poświęcił się zbieraniu i gromadzeniu dokumentów dotyczących historii jego rodziny i Lututowa. Swoje wojenne losy opisał w książce pt. „Wspomnienia z lat młodości i II wojny światowej (1934 – 1945)”. Jest kombatantem II Wojny Światowej, a w 2001 r. uzyskał prawo do zaszczytnego tytułu Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.
W 2015 roku podczas obchodów setnej rocznicy urodzin, które odbywały się na OM „Błyskawica”, został uhonorowany Medalem Miasta Wejherowa. 21 marca 2016 roku w wieku 100 lat został mianowany kapitanem w stanie spoczynku. Awans odebrał w wejherowskim Ratuszu - w obecności władz miasta Wejherowa, z rąk Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego.
Jako najstarszy polski marynarz, uczestnik II wojny światowej, przez wiele lat upowszechniający wiedzę wśród mieszkańców Wejherowa i okolic o działaniach obronnych Wojska Polskiego we wrześniu 1939 roku, zyskał olbrzymi szacunek i uznanie miejscowej społeczności oraz wpisał się na stałe w historię miasta Wejherowa i stacjonujących w naszym mieście jednostek wojskowych. Dla obecnych i przyszłych pokoleń wejherowian Jego życie i służba dla Polski będą przykładem bohaterstwa, ofiarności i wierności Ojczyźnie oraz nieskazitelnej postawy obywatelskiej.