Mieszkańcy Wejherowa w minioną niedzielę mieli okazję obejrzeć niezwykłe widowisko o życiu bł. s. Alicji Kotowskiej zrealizowane w formule teatru ulicznego bez słów. Spektakl zatytułowany „Alicja” wystawiła wejherowska grupa dzieci i młodzieży z franciszkańskiej wspólnoty pod okiem trenerki talentów Alicji Pawłowskiej. Okazją ku temu były obchody Dnia św. Franciszka z Asyżu.
Opowieść o niezwykłej postaci – s. Alicji Kotowskiej i okrutnych wydarzeniach, jakie rozgrywały się podczas wojny z Rosją i podczas II wojny światowej w Wejherowie i Piaśnicy, zostały opowiedziana bardzo sugestywnie bez słów, ale z przejmującą muzyką, światłem, ogniem i siłą obrazów. Spektakl, który połączył różne techniki tańca i akrobacji z płonącymi przyborami, zachwycił zgromadzoną na rynku publiczność.
– Pomysł na ten spektakl narodził się rok temu, kiedy byłam jeszcze uczennicą Szkoły Sióstr Zmartwychwstanek w związku z obchodami jubileuszu urodzin bł. s. Alicji Kotowskiej. W tym roku postanowiliśmy po raz drugi wystawić tę sztukę, a po ilości widzów, którzy przyszli ją obejrzeć i reakcji publiczności, myślę było warto – mówi Marysia Warkusz dodając, że autorami pomysłu scenariusza widowiska są uczniowie, którzy już wcześniej współpracowali ze sobą w grupie miłośników teatru ognia.
- Młodzież świetnie wykorzystała swój potencjał tkwiący w grupie tańca z ogniem i przełożyli to na zaprezentowany spektakl dając z siebie wszystko – pracę, zaangażowanie, talent, ale i miłość , bo miłość jest najważniejsza - mówi przekonywająco trener talentów Alicja Pawłowska, która prowadzi pracę z młodzieżą we wspólnocie parafialnej Klasztoru OO. Franciszkanów w Wejherowie.
Przypomnijmy, że tytułowa „Alicja” to przedwojenna dyrektor Prywatnego Żeńskiego Gimnazjum Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Wejherowie, rozstrzelana przez Niemców w lasach piaśnickich, jesienią 1939 r. Siostra Alicja Kotowska beatyfikowana została przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 r. w grupie 108 polskich męczenników, ofiar II wojny światowej. Jej imię nosi jedna ze szkół podstawowych w Wejherowie oraz prywatne gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek w Warszawie.
Oglądający spektakl zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz wyraził najwyższe słowa uznania o jakości artystycznej widowiska i zaangażowaniu młodzieży w to przedsięwzięcie. Spektakl, mimo późnej godziny wieczornej, oglądała spora rzesza widzów nie żałując oklasków młodym aktorom-amatorom, którzy na zakończenie zaprezentowali znakomity pokaz tańca z ogniem.