Lokatorzy budynków socjalnych od października zapłacą mniej za czynsz.Obniżenie czynszu to element długofalowej polityki miasta, pozwalającej wyjść lokatorom będącym w najtrudniejszej sytuacji z zadłużenia i uniknąć eksmisji. Kolejnym elementem jest możliwość spłaty w ratach i odpracowania powstałego długu.
Jak poinformował prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, aby pomóc mieszkańcom będącym w najtrudniejszej sytuacji, stawki czynszu socjalnego zostaną obniżone z 1,42 zł na 50 gr za m kw.
- Obniżając czynsz w mieszkaniach socjalnych chcemy pomóc osobom w najtrudniejszej sytuacji, które mieszkają w miejskich lokalach – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. – Niższa stawka zmobilizuje zadłużonych lokatorów do płacenia czynszu. Chcemy zmotywować zadłużonych lokatorów do regularnego opłacania czynszu i utrwalić nawyk wnoszenia opłat. Długi to niezwykle trudny i delikatny temat. Jest to sytuacja, z którą bardzo często rodzina nie potrafi sobie poradzić. Bardzo ważne jest, aby stworzyć mechanizm, który w sposób realny jest w stanie przeciwdziałać takim sytuacjom. Na wczesnym etapie problemów można poradzić sobie z długiem podpisując porozumienie o rozłożeniu na raty i np. odpracowując dług.
Często nie można wyegzekwować zadłużenia najemców mieszkańkomunalnych, nawet drogą sądową, a od długu naliczane są odsetki. Dług i odsetki ciążą nawet po śmierci najemcy na jego spadkobiercach. Wiadomo, jakie skutki może wywołać zadłużenie, bowiem bardzo realna staje się wizja eksmisji. Obniżenie czynszu to element długofalowej polityki, pozwalającej wyjść lokatorom z zadłużenia i uniknąć eksmisji. W Wejherowie od wielu lat prowadzony jest również program polegający na zawieraniu porozumień z dłużnikami, w myśl których najemca może dług spłacać w ratach. To pozwala wstrzymać naliczanie odsetek. Kolejnym elementem jest możliwość odpracowania powstałego długu w Wejherowskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych.
- Średni czynsz spadnie do 20 zł. Zadłużony lokator będzie mógł zapłacić za media, gdyż czynsz będzie niższy. – podkreśla Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa – W Wejherowie jest 177 mieszkań socjalnych, a zamieszkuje w nich 377. osób. Oczywiście nie wszystkie te osoby są dłużnikami. Wciąż staramy się znaleźć narzędzia, które pozwolą zmobilizować lokatorów. Obniżenie czynszu i możliwość "zlikwidowania" swojego zadłużenia, jest pomocą skierowaną w stronę najbardziej potrzebujących.