W Wejherowie otwarty został budynek dydaktyczny Niepublicznej Szkoły Rzemiosła. Znajdują się w niej nowoczesne pracownie zawodowe do praktycznej nauki zawodu dla blisko 800. uczniów. Powiatowy Cech Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw pozyskał dofinansowanie unijne na budowę nowej siedziby.
Uroczystość zgromadziła wejherowskich rzemieślników, przedsiębiorców oraz samorządowców. Gratulacje na ręce Starszego Cechu Ryszarda Pionka oraz Honorowego Starszego Cechu Brunona Gajewskiego złożyli m.in. Gabriela Lisius, starosta wejherowski oraz Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa ze swoimi zastępcami: Beatą Rutkiewicz i Arkadiuszem Kraszkiewiczem.
- To ważny dzień nie tylko dla Niepublicznej Szkoły Rzemiosła w Wejherowie, ale również dla naszego miasta – podkreślił Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. – Powstał nowoczesny obiekt w miejscu historycznym dla Wejherowa - u zbiegu ul. Hallera. Wejherowski Cech jest wyjątkowy w skali kraju, ponieważ w sposób bardzo nowoczesny kształci młodych ludzi. Jest to ogromną zasługą wieloletniego Starszego Cechu Brunona Gajewskiego, który zawsze podkreślał, że Cech bez oświaty nie będzie nowoczesny. Podejmował wiele starań i dzięki niemu, dzisiaj jesteśmy w pięknym budynku, który niewątpliwie w przyszłości będzie służył mieszkańcom Wejherowa i powiatu oraz wszystkim uczniom naszych szkół.
Dofinansowanie ze środków unijnych
Jak powiedział Brunon Gajewski, Honorowy Starszy Cechu, pomysł wybudowania tego obiektu powstał kilka lat temu, a zaczął nabierać realnych kształtów, gdy pojawiła się możliwość skorzystania ze środków Unii Europejskiej.
– Pragnę serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do rozbudowy tego obiektu W realizację przedsięwzięcia włączyło się wiele osób i instytucji, a także przyjaciół cechu. Nie było łatwo, a głównym naszym celem była konieczność rozwijania i doskonalenia umiejętności naszych uczniów, czyli przyszłych rzemieślników – powiedział Brunon Gajewski, Honorowy Starszy Cechu.
Ryszard Pionk, Starszy Cechu Powiatowego Cechu Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Związku Pracodawców w Wejherowie podkreślił, że ten budynek będzie nie tylko chlubą Cechu, ale także miasta. Projekt „Rozbudowa Niepublicznej Szkoły Rzemiosł o budynek dydaktyczny w Wejherowie wraz z zakupem wyposażenia” powiązany jest z projektem „Wzorcowe Kształcenie Zawodowe”.
Szkoła z naciskiem na nowoczesność
Niepubliczna Szkoła Rzemiosła w Wejherowie rozpoczęła swoją działalność 1 września 2006 roku i jest placówką niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej.
W placówce prowadzone jest kształcenie w wielu zawodach: fryzjer, stolarz, tapicer, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, sprzedawca, kucharz, piekarz, elektromechanik pojazdów samochodowych, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, cukiernik, wędliniarz, murarz-tynkarz, dekarz, ślusarz, złotnik-jubiler.
W ostatnim czasie duży nacisk został położony na rozbudowę i unowocześnienie bazy dydaktycznej i utworzenia nowych pracowni: budowlanej, stolarskiej, gastronomicznej, mechanicznej, wyposażono je w nowy sprzęt. Unowocześniono również sieć teleinformatyczną.