Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) jako stowarzyszenie 61 miast, gmin i powiatów z obszaru woj. pomorskiego dąży do wspólnego rozwoju, starając się jak najlepiej wykorzystać potencjał każdego ze swoich członków. Wejherowo wspólnie z innymi samorządami pracuje nad tym, aby metropolia stawała się coraz lepszym miejscem do życia dla mieszkańców oraz atrakcyjnym dla przedsiębiorców.
Jak mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta miasta Wejherowa - Od samego początku, czyli od ponad 10 lat, aktywnie działamy na rzecz współpracy i bierzemy udział w wielu rozwojowych inicjatywach na rzecz regionu i poprawy życia jego mieszkańców. Jesteśmy zadowoleni, że ruszył kolejny wspólny projekt jakim jest Metropolitalne Centrum Kompetencji.
Dzięki niemu, samorządowcy z terenu metropolii mają szansę na rozwój zawodowy w ramach bezpłatnych konferencji, szkoleń i warsztatów z różnych dziedzin. Działania w projekcie będą powiązane z pracami metropolitalnych komisji tematycznych: klimatu, transportu i mobilności, integracji społecznej, urbanistyczno-architektonicznej, kultury, rozwoju gospodarczego – mówi Beata Bona, zastępczyni dyrektora OMGGS. Przedsięwzięcie zakłada też przeprowadzenie dla urzędników szkoleń z zakresu tzw. kompetencji miękkich takich jak komunikacja czy negocjacje.
W środę, w ramach cyklu szkoleń MCK, jedno z nich poprowadziła Agnieszka Szulakowska, kierownik Wydziału Zamówień Publicznych i Funduszy Zewnętrznych w wejherowskim Urzędzie Miejskim, specjalista w dziedzinie zamówień publicznych, aktywnie działający w zakresie upowszechniania wiedzy na ich temat. Podczas niego, ponad 40 specjalistów ds. zamówień publicznych szkoliło się z zakresu prawa opcji oraz wznowień jako narzędzi usprawniających udzielanie zamówień publicznych.
Cieszę się, że wspólnie możemy budować szerokie kompetencje urzędników, którzy na co dzień pracują na rzecz mieszkańców. Mam nadzieję, że uda się nam wspólnie zorganizować więcej tego typu spotkań, w każdej sferze działalności samorządu – podsumowuje przedsięwzięcie Agnieszka Szulakowska.
Profesjonalizacja kadr, która jest celem MCK, przynosi wiele długofalowych korzyści nie tylko samym urzędnikom, ale sprzyja też rozwojowi i służy mieszkańcom. Wierzymy, że przy współpracy, wymianie dobrych praktyk i dzieleniu się wiedzą te korzyści łatwiej będzie osiągnąć.