Organ nadzoru stwierdza nieważność uchwały autorstwa radnych KO
W Rozstrzygnięciu Nadzorczym Dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku stwierdziła nieważność uchwały Rady Miasta Wejherowa z dnia 17 czerwca br. w sprawie zmiany statutu Gminy Miasta Wejherowa, gdyż uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem prawa.
Autorami uchwały byli radni Koalicji Obywatelskiej, którzy razem z radnymi W.Wasiakowskim i T.Skworońską przegłosowali jej przyjęcie. Przeciwko tej uchwale głosowali radni Wolę Wejherowo, którzy argumentowali, że uchwała i sposób jest przyjęcia są niezgodne z prawem, a ponadto w ich ocenie uchwała łamie zasady demokracji.
W obszernym 9-stronicowym Rozstrzygnięciu Nadzorczym nr PN-I.4131.45.2024.JS z dnia 24 lipca br. Dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru przedstawiła szczegółową analizę, wyjaśnienia Przewodniczącego Rady Miasta Arkadiusza Szczygła (KO) i wskazała następujące istotne naruszenia prawa, w tym art. 7 i art. 94 Konstytucji RP, skutkujące stwierdzeniem nieważności uchwały w sprawie zmiany statutu:
1.Stwierdzono niezgodnie z przepisami procedowanie uchwały, czyli sposób jej przygotowania i przyjęcia, co dotyczy zarówno projektu uchwały, jak i zmian wprowadzonych podczas sesji przez radnych KO, m.in.: projekt uchwały został podpisany przez radnego Marcina Bulczaka – Przewodniczącego Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej, który nie posiada inicjatywy uchwałodawczej, zmian do projektu również nie dokonał podmiot uprawiony, brak uzasadnienia do uchwały i motywów zmiany statutu, brak wystąpienia do Prezydenta Miasta i komisji o opinie do projektów uchwał, o co Przewodniczący Rady Arkadiusz Szczygieł nawet się nie zwrócił.
2. Nałożenie na Prezydenta Miasta zadań w drodze statutu wykracza poza upoważnianie ustawowe Rady.
3. Niezgodnie w prawem przyznanie Przewodniczemu Rady i Komisji Rewizyjnej uprawień związanych z kontrolami.
Ponadto w uzasadnieniu organ nadzorczy zwrócił uwagę, że sprawa dotyczy statutu miasta, czyli kluczowego dla funkcjonowania gminy aktu prawnego, określanego mianem lokalnej konstytucji.