Już we wtorek, 16 czerwca rozpoczyna się egzamin ósmoklasisty. Punktualnie o godzinie 9 uczniowie klas ósmych zasiądą nad arkuszami z zadaniami sprawdzającymi ich dotychczasowe umiejętności z języka polskiego.
Z powodu wprowadzonych zakazów i obostrzeń związanych z koronawirusem, zarówno tegoroczne egzaminy maturalne, gimnazjalne, jak i ósmoklasisty musiały zostać przełożone na inny termin. Jak mówi jednak staropolskie przysłowie, „co się odwlecze, to nie uciecze”. Dlatego już jutro kilkaset tysięcy uczniów z całej Polski zasiądzie do egzaminu z języka polskiego, w środę - matematyki, a we czwartek – języka obcego nowożytnego (w poprzednich latach ponad 90 % osób wybierało angielski).
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała już także dodatkowe terminy egzaminów. Zostaną one przeprowadzone od 7 do 9 lipca (kolejność egzaminów taka sama jak w przypadku głównego terminu). Wyniki uczniowie poznają już 31 lipca.
Warto dodać, że czas trwania egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów będzie się różnić: język polski – do 120 minut, matematyka – 100 min. i język obcy nowożytny – 90 min. Dla osób, m.in. z autyzmem, słabowidzących, itp. czas ten został wydłużony kolejno do 180 min., 150 min. oraz 135 min.
Blisko 600 wejherowskich uczniów przystąpi do egzaminów
W szkołach, dla których organem prowadzącym jest miasto Wejherowo, egzamin odbędzie się zgodnie ze wszystkimi wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W wejherowskich placówkach zgłoszonych zostało do niego 534 uczniów.
Najwięcej osób podejdzie do egzaminu w SP nr 8 -121, SP nr 9 – 119 oraz SP nr 6 – 117, a najmniej w SP nr 11 – 97 oraz SP nr 5 – 80. Z kolei w szkołach niepublicznych zgłoszonych zostało łącznie 59 uczniów (SP Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego im. bł. Alicji Kotowskiej – 34 i Społecznej SP Nr 1 – 25). W sumie zgłoszonych do egzaminu uczniów w szkołach podstawowych na terenie miasta Wejherowa jest 593.
Egzamin, a bezpieczeństwo
Zakaz wejścia dla opiekunów lub rodziców zdających na teren szkoły (z wyjątkiem sytuacji, gdy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się), obowiązkowe zakrycie ust i nosa, czy zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu – to m.in. najważniejsze zmiany, które będą obowiązywały podczas tegorocznego egzaminu.
Jak mówi zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz najważniejsze będzie zapewnienie bezpieczeństwa uczniom.
- Wejherowskie szkoły są przygotowane do przeprowadzenia egzaminów, zarówno w kwestii organizacyjnej, jak i dostosowania się do obecnie obowiązujących zasad. Zrealizowane zostały wszystkie wytyczne dotyczące środków bezpieczeństwa związanych z organizacją przestrzeni, budynków i pomieszczeń, a zwłaszcza sal egzaminacyjnych. Apelujemy przede wszystkim do uczniów, aby nie zapominali o przestrzeganiu zasad higieny oraz zachowaniu bezpiecznej odległości. Musimy pamiętać, że nasze zdrowie zależy w głównej mierze od nas samych.