Po kilkuletnich pracach remontowych i adaptacyjnych oddano do użytku uroczyście 11 sierpnia 2023 roku Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. Muzeum mieści się przy ul. Ofiar Piańsicy 6 w przedwojennej willi zbudowanej w 1926 roku przez doktora Franciszka Panka, gdzie w czasie II wojny światowej znajdowała się siedziba gestapo. Budynek ten Skarb Państwa wykupił od ostatniej właścicielki Zofii Ostrowskiej z przeznaczeniem na miejsce upamiętnienia ofiar zbrodni piaśnickiej. Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zostało powołane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, jako odział Oddział Muzeum Stutthof w Sztutowie, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.
Otwarcie Muzeum Piaśnickiego zostało poprzedzone Mszą świętą w kościele pw. Chrystusa Króla i bł. siostry Alicji Kotowskiej. Nabożeństwo sprawowane w intencji ofiar niemieckiej zbrodni w Piaśnicy i innych miejscach na Pomorzu w 1939 roku, koncelebrował ks. bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej. Asystowali mu ks. infułat Daniel Nowak i ks. kan. Marian Dettlaff.
Odegranie Hymnu Państwowego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej oraz prezentacja spotu pt. „Lasy Piaśnickie” rozpoczęło uroczystość otwarcia muzeum. Powitania zaproszonych gości dokonali dyrektor Muzeum Stutthof prof. Piotr Tarnowski i Teresa Patsidis, dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie. Reprezentujący Prezydenta RP Piotr Karczewski wręczył biało-czerwoną flagę dyrektor nowo otwartego muzeum Teresie Patsidis. Odczytano też listy prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.
W ceremonii otwarcia Muzeum Piaśnickiego były oficjalne wystąpienia zaproszonych gości, w tym ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, wiceministra KiDN, generalnego Konserwatora Zabytków dr Jarosława Sellina, wiceministra Funduszy i Polityki Regionalnej Marcina Horały i wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha.
Prof. Piotr Gliński powiedział, że zbrodnia piaśnicka, która miała być zapomniana, nie została nigdy rozliczona, jej sprawcy nie zostali ukarani, a ofiary zbrodni i ich rodziny nie doczekały nigdy zadośćuczynienia ze strony Niemiec. Minister podkreślił, że historia „Pomorskiego Katynia” zachowała się dzięki rodzinom pomordowanych oraz działaczom społecznym takim jak Stowarzyszenie Rodzina Piaśnicka, którym kieruje Małgorzata Śliwicka. Poinformował również, że w ciągu ostatnich kilku lat ministerstwo zainwestowało około 4 mld zł na budowę ponad 300 instytucji muzealnych w całej Polsce.
Głos zabrał również kustosz Sanktuarium Piaśnickiego ks. infułat Daniel Nowak, a także mieszkaniec Wejherowa 83-letni były kolarz Gerard Patok, który ze wzruszeniem powiedział, że w tej willi, gdzie mieści się Muzeum Piaśnickie w czasie wojny był więziony i katowany jego ojciec, którego Niemcy rozstrzelali w lasach piaśnickich, tylko za to że był członkiem Polskiego Związku Zachodniego.
Ważny element uroczystości stanowiły - Apel Pamięci odczytany przez komendanta wejherowskiego garnizonu kmdr ppor. Marcina Grzywacza oraz salwa honorowa w wykonaniu kompanii honorowej. Dopełnieniem faktu otwarcia Muzeum było uroczyste przecięcie wstęgi, po którym przed pomnikiem ofiar pamięci Zbrodni Piaśnickiej delegacje złożyły kwiaty. Po poświęceniu obiektu muzealnego przez bpa. Wiesława Szlachetkę, goście uczestniczący w uroczystości mieli okazję zwiedzić nowo otwarte muzeum. Oprowadzała po nim dyrektor Teresa Patsidis.
Wśród gości wydarzenia obecni byli przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej z dyr. dr Karolem Nawrockim na czele, pracownicy Muzeum Stutthof z dyr. Piotrem Tarnowskim włącznie, a także dyrektor Muzeum II wojny światowej prof. Grzegorz Berent. Obecni byli członkowie Stowarzyszenia Rodzina Piaśnickia, lokalni samorządowcy m.in. prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, wójt gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski i starosta wejherowskim Gabriela Lisius, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, NSZZ „Solidarność”, członkowie instytucji, kombatanci, harcerze i licznie zebrani mieszkańcy miasta.
Przed otwarciem Muzeum Piaśnickiego minister Piotr Gliński wraz z wiceministrem Marcinem Horałą oraz wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem odwiedzili Sanktuarium Piaśnickie, gdzie przy grobach pomordowanych ofiar zapalili znicze i złożyli kwiaty.
Uroczystość otwarcia Muzeum dopełnił koncert w Filharmonii Kaszubskiej zatytułowany „Pamiętamy – przyszłość zaczyna się dzisiaj” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Martina Garcia Garcia, laureata III nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina z towarzyszeniem ww. Orkiestry.
Przed koncertem zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz wyraził podziękowanie dla Jarosławowa Sellina i Teresy Patsidis za zaangażowanie w pracach na rzecz utworzenia Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie. Zaznaczył też, że od ponad pół wieku oczekiwali tego członkowie rodzin ofiar, których bliscy zostali zamordowani przez Niemców podczas II wojny światowej w Lasach Piaśnickich (przypomnijmy – to około 12 tys. osób).