W Szkole Podstawowej nr 6 w Wejherowie zorganizowano inscenizację z okazji Święta Odzyskania Niepodległości wraz z debatą „Jak dzisiaj być patriotą?” z udziałem zaproszonych gości. Otwarto również wystawę pamiątek związanych z odzyskaniem niepodległości i odbudową państwa polskiego.
W związku z przypadającymi w tym roku obchodami 100-lecia Narodowego Święta Niepodległości szkoła przystąpiła ze swoim projektem do programu rządowego "Godność, Wolność, Niepodległość", na który uzyskała dofinansowanie ze środków Ministra Edukacji Narodowej.
W ramach realizacji tego projektu szkoła podjęła szereg interesujących zamierzeń wpisujących się w obchody świętowania stulecia niepodległości Polski. Przykładowo 7 listopada grupa uczniów przebrana w stroje z epoki międzywojennej jeździła autobusami komunikacji miejskiej śpiewając pieśni patriotyczne. Podczas debaty uczniowie przy wsparciu szkolnego chóru wystawili inscenizację o tematyce patriotycznej, po której odbyła się debata na temat „Jak dzisiaj być patriotą?”.
Do debaty przed publicznością szkolną zostali zaproszeni: pomorski kurator oświaty dr Monika Kończyk, zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, etatowy członek Zarządu Powiatu Jacek Thiel, przewodniczący Komisji Oświaty Radny Paweł Formela i dyrektor szkoły Piotr Litwin. Debatą poprowadziła Jolanta Arendt.
Najpierw goście wypowiedzieli się jak w codziennej swojej pracy i działalności postrzegają patriotyzm oraz w czym ich zdaniem on się przejawia, a następnie odpowiadali na liczne pytania zadawane przez dzieci i młodzież. Padło wiele bardzo konkretnych pytań dotyczących rozwoju miasta i powiatu, co potwierdziło że uczniowie szkoły bardzo żywo interesują się rozwojem i życiem miasta, a także sprawami swojej szkoły.
Pomorski kurator oświaty Monika Kończyk wypowiadając się na temat form okazywania patriotyzmu zaapelowała do młodzieży, aby wyjeżdżając w różnego rodzaju podróże i wycieczki po Europie i świecie pamiętali, że są Polakami i poza granicami naszego kraju starali się być jak najlepszymi ambasadorami Polski, bo m.in. w ten sposób można okazywać swój patriotyzm.
Natomiast zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz zaprosił wszystkich z rodzicami do udziału w obchodach Święta Niepodległości w Wejherowie, w tym m.in. na śpiewanie Hymnu Państwowego przez Ratuszem i wspólne zdjęcie 11 listopada o godz.12, a później na Paradę Niepodległościową ulicami miasta i spotkanie w Parku Miejskim, gdzie będą śpiewane wspólnie pieśni patriotyczne.
Po zakończeniu debaty dokonano oficjalnego otwarcia wystawy pamiątek związanych z odzyskaniem niepodległości, na której wyeksponowano m.in. kopie dokumentów historycznych z okresu II wojny światowej, czasopism z okresu międzywojennego, zdjęcia, rekwizyty np. mundur więźnia obozowego kpt. Antoniego Kasztelana itp.
W ramach projektu "Godność, Wolność, Niepodległość" uczniowie szkoły wzięli udział w podróży historycznej „Śladami Niepodległej”, zwiedzili salę historyczną w wejherowskim ratuszu „Wejherowo okresu międzywojennego”, obejrzeli film o początkach Gdyni i portu gdyńskiego, uczestniczyli w konkursie literackim „Wszystko jest poezją, każdy może być poetą”, udekorowali akcentami patriotycznymi korytarze szkolne oraz wykonali dla wszystkich uczniów i nauczycieli biało-czerwone kotyliony, natomiast 9 listopada o godz. 11.11 w hali sportowej szkoły wezmą udział we wspólnym śpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”.