W niedzielę 6 października w lesie przy Kaplicy Piaśnickiej odbyła się doroczna uroczystość ku czci osób pomordowanych przez hitlerowców w latach 1939-1940. Msze św. w intencji ofiar odprawił ks. abp senior Tadeusz Gocłowski.
Gospodarz uroczystości wójt gminy Wejherowo Henryk Skwarło powitał wszystkich uczestników uroczystości w tym m.in. kombatantów, parlamentarzystów, przedstawicieli wojewody pomorskiego i marszałka województwa, Wojska Polskiego i Marynarki Wojennej, samorządowców, instytucji, organizacji społecznych a także młodzież.
Gośćmi honorowymi uroczystości byli red. Regina Osowicka i por. w st. spocz. Aleksander Pawelec. Urząd Miejski Wejherowo reprezentowali zastępcy prezydenta Bogdan Tokłowicz i Piotr Bochiński oraz sekretarz miasta Bogusław Suwara i skarbnik miasta Arkadiusz Kraszkiewicz.
Jak powiedział Henryk Skwarło do dzisiaj wszyscy zastanawiają się nad dlaczego żadna siła nie powstrzymała tych zbrodniczych rąk, które pozbawiły życia ok. 12 tys. ludzi. Do dziś trwają badania nad faktyczną liczbą ofiar zamordowanych w Piaśnicy, bo hitlerowcy czynili wszystko, aby zatrzeć ślady zbrodni.
- Z tymi rozdzierającymi nasze serca pytaniami żyć będziemy musieli do końca. Naszym obowiązkiem jest jednak pamiętać i stale zadawać sobie te pytanie na nowo – powiedział wójt informując, że gmina w tym roku przeprowadziła cykl przedsięwzięć dla mieszkańców, których celem było upowszechnianie wiedzy o zbrodni piaśnickiej. – Musimy sobie zdawać sprawę, że Piaśnica nie jest tylko administracyjnie przypisaną do gminy nekropolią. To miejsce należy do nas wszystkich i wszyscy za nie jesteśmy odpowiedzialni. Piaśnica powinna znaleźć miejsce w pamięci zbiorowej wszystkich Polaków, a nie tylko mieszkańców Pomorza.
W trakcie uroczystości odbył się apel pamięci poprowadzony przez żołnierzy Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej zakończony trzykrotną salwą honorową i złożeniem kwiatów przed kaplicą przez delegacje uczestniczące w uroczystości.
Hodowcy z Choczewa wypuścili w niebo kilkadziesiąt gołębi symbolizujących zewnętrzny zwiastun pokoju.
Przed nabożeństwem z refleksyjnym przemówieniem wystąpił ks. prałat Daniel Nowak, kapelan Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka. Zaś homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. abp senior Tadeusz Gocłowski.
Organizatorem uroczystości był Urząd Gminy Wejherowo przy współpracy z Miastem Wejherowo, Gminą Krokowa, Parafią pw. Chrystusa Króla i Bł. S. Alicji Kotowskiej, Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej, Stowarzyszeniem Rodzina Piaśnicka i Społecznym Komitetem Opieki nad Mogiłami Piaśnicy.
Prezydent i Rada Miasta Wejherowa sprawują systematyczną opiekę nad Masowym Grobem Osób Pomordowanych przez Hitlerowców w latach 1939-1940 nr 13. Wykaz opiekunów poszczególnych mogił znajduje się na stronie: www.wejherowo.pl.