2 października br. w Sanktuarium Piaśnickim odbyła się uroczystość patriotyczna z udziałem przedstawicieli wielu środowisk społecznych i politycznych Pomorza i Kaszub, w których uczestniczyli tradycyjnie prezydenci miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt i Arkadiusz Kraszkiewicz. Obecny był również wiceprzewodniczący Rady Miasta Leszek Szczypior i radny Henryk Jarosz. Uroczystej Mszy św. z udziałem okolicznych kapłanów przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej bp Wiesław Szlachetka.
Przed głównymi uroczystościami bp Wiesław Szlachetka odwiedził Grób Nr 1 i Grób nr 2, nad którymi straż honorową pełnią Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt oraz Starosta Wejherowski Gabriela Lisius. Biskup odwiedził też Grób Błogosławionej Siostry Alicji Kotowskiej oraz poświęcił 5 odnowionych grobów, nad którymi opiekę podjęły zgłoszone instytucje.
Przed nabożeństwem młodzież recytowała wiersze i czytała fragmenty wspomnień osób uczestniczących po wojnie w ekshumacjach zwłok polskich ofiar zamordowanych przez Niemców w Piaśnicy podczas II wojny światowej w latach 1939-1940. Wójt gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski w swoim wystąpieniu przypomniał, że w Piaśnicy, wśród ok. 12 tys. ofiar, spoczywa kwiat inteligencji polskiej, w tym m.in. nauczyciele, samorządowcy i księża, a także chorzy psychicznie przywiezieni tutaj ze szpitali czeskich i niemieckich. Wójt podkreślił, że Piaśnica to przestroga, do której prowadzi zaślepienie ideologiami mającymi w pogardzie wartość życia ludzkiego, a ta brutalna lekcja jest teraz udziałem narodu ukraińskiego.
W podobnym tonie przemawiał bp Wiesław Szlachetka, który do zbrodni piaśnickiej porównał zbrodnie popełnione przez rosyjskich agresorów zaślepionych ideologią komunistyczną na polskich oficerach i patriotach w sowieckich obozach śmierci podczas II wojny światowej. Poddał też krytyce najbardziej zbrodnicze ideologie - nazizm i komunizm, które na długie lata odebrały Polsce wolność siejąc terror i śmierć na niespotykaną dotąd skalę.
W imieniu Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka ks. infułat Daniel Nowak wręczył medale pamiątkowe przedstawicielom instytucji, które podjęły się Straży Honorowej nad odnowionymi grobami ofiar zbrodni piaśnickiej. Przyznane medale otrzymali m.in. prezes MZK Sp. z o.o. Czesław Kordel i Kamil Groth - prezes OSP Wejherowo.
Podczas uroczystości odbył się Apel Pamięci a kompania honorowa garnizonu Wejherowo wystawiona przez Batalion Dowodzenia Marynarki Wojennej oddała trzykrotną salwę honorową. Tradycyjnie nad lasami piaśnickimi wypuszczono stado gołębi jako symbol umiłowania wolności i pokoju.