367. rocznica śmierci Jakuba Wejhera zgromadziła mieszkańców Wejherowa i okolic w kościele klasztornym oo. franciszkanów oraz na rynku, gdzie odbyły się uroczyste obchody upamiętniające jego chlubny żywot. Uroczystość zorganizowali: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Wejherowie, władze Wejherowa oraz ojcowie franciszkanie.
W krypcie klasztornej, gdzie spoczywa Jakub Wejher ze swoją małżonką Anną z rodu Schafgotsch, została odmówiona modlitwa, a na trumnie założyciela miasta prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt i inni, złożyli kwiaty. Po nabożeństwie uformował się pochód z przedstawicielami władz samorządowych, służb mundurowych oraz organizacji rzemieślniczych i społecznych ze sztandarami, który przy dźwiękach orkiestry dętej z gm. Wejherowo przemaszerował na plac Jakuba Wejhera.
O postaci Jakuba Wejhera i jego dokonań mówili: Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt i Lucyna Pranschke, prezes Zarządu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, która powitała uczestników uroczystości.
Zabierając głos prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt przypomniał, że Jakub Wejher odszedł po krótkiej chorobie w wieku 48 lat, zaledwie 14 lat po założeniu osady Wejherowska Wola i 7 lat po nadaniu jej praw miejskich. Jednak jako ponadprzeciętny ówczesny menadżer zagwarantował mieszkańcom wysoką jakość życia.
- Jakub Wejher był prawdziwym człowiekiem renesansu łącząc w swoim działaniu wiedzę i doświadczenie. Miał dalekosiężną wizję rozwoju miasta i potrafił z szerszej perspektywy patrzeć na stworzone przez siebie dzieło – podkreślił prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. Nawiązując do teraźniejszości prezydent przypomniał najważniejsze dokonania z ostatnich lat. Jednocześnie zaznaczył, że mając na uwadze świadomość potrzeb i oczekiwań współczesnych mieszkańców miasta, z oddaniem kontynuuje i chce kontynuować przesłanie Jakuba Wejhera, by Wejherowo zajmowało znaczącą pozycję na mapie Pomorza, jako ważne centrum życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego. Na koniec zaapelował, aby budować przyszłość i rozwój dzieła Jakuba Wejhera wspólnie zmieniając nasze miasto na lepsze
Delegacje uczestniczące w uroczystości złożyły kwiaty przed pomnikiem Jakuba Wejhera. Zwieńczyła ją salwa armatnia oddana przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa oraz wejherowskie stowarzyszenie rekonstrukcyjne Tempora Militum.
Wojewoda malborski Jakub Wejher zmarł 20 lutego 1657 roku w Gdańsku, ale zgodnie z ostatnią wolą, on i jego najbliżsi, zostali pochowani w podziemiach kościoła klasztornego w Wejherowie. W 1643 roku utworzył on osadę Wejherowska Wola, która w 1650 roku uzyskała prawa miejskie nadane przez króla Jana Kazimierza.