W Sanktuarium Piaśnickim odbyła się doroczna uroczystość patriotyczna upamiętniająca ofiary niemieckiej, masowej zbrodni w lasach piaśnickich. W pierwszych miesiącach II wojny światowej, Niemcy po napaści 1 września 1939 roku na Polskę, wymordowali tutaj około 12-14 tys. osób, w tym elitę społeczności pomorskiej i kaszubskiej.
Jak powiedział w swoim wystąpieniu wójt gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski wśród rozstrzelanych tu ludzi, byli nie tylko Polacy, ale również przywożeni pociągam Czesi i Niemcy - zwłaszcza chorzy psychicznie oraz księża i przeciwnicy hitleryzmu. Przez fakt, iż Niemcy pod koniec wojny zacierali ślady zbrodni paląc wydobywane z masowych grobów zwłoki, do dzisiaj większość spoczywających w grobach piaśnickich, to ofiary bezimienne. Kustosz Sanktuarium Piaśnickiego ks. inf. Daniel Nowak twierdzi, że dotychczas udało się ustalić jedynie 1,5 tys. nazwisk pomordowanych tu ludzi.
Przed głównymi uroczystościami ks. bp Wiesław Szlachetka - biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej, odwiedził Grób Nr 1 i Grób nr 2, nad którymi straż honorową pełnią Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt oraz Starosta Wejherowski Gabriela Lisius, gdzie wspólnie z samorządowcami i młodzieżą modlił się za dusze pomordowanych. Następnie biskup udał się do Kaplicy Piaśnickiej, gdzie wspólnie z okolicznymi kapłanami celebrował uroczystą Mszę św.
Po złożeniu meldunku dowódcy garnizonu kmdr ppor. Mateuszowi Redlinowi, orkiestra dęta odegrała hymn państwowy, a poczet sztandarowy przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego wciągnął flagę biało-czerwoną na maszt. Chóry - „Harmonia” z Wejherowa i „Cecylia” z Pucka, zaśpiewały „Bogurodzicę”. Nabożeństwo poprzedził montaż poetycki w wykonaniu uczniów gminy Wejherowo oraz wystąpienia wójta gm. Wejherowo Przemysława Kiedrowskiego i opiekuna Sanktuarium Piaśnickiego ks. inf. Daniela Nowaka. W trakcie uroczystości miał miejsce apel pamięci odczytany przez kmdr ppor. Marcina Grzywacza z 18 WOG, zakończony potrójną salwą w wykonaniu kompanii honorowej z Batalionu Dowodzenia MW. W przestrzeń nad lasami piaśnickimi zostały wypuszczone gołębie, jako symbol wolności i pokoju.
W nabożeństwie przy Kaplicy Piaśnickiej wzięło udział wiele osób z Pomorza i Kaszub, a przede wszystkim Wejherowa i ziemi wejherowskiej, w tym m.in. wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski, prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz, starosta wejherowski Gabriela Lisius, wójt gm. Krokowa Adam Śliwicki, dyrektor Muzeum Piaśnickiego Teresa Patsidis, a także przedstawiciele środowisk społecznych i patriotycznych, w tym m.in. Związku Piłsudczyków RP, Związku Inwalidów Wojennych RP, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz ZHP i ZHR.