Kino pod gwiazdami, zumba na dachu filharmonii, zajęcia fitness w parku, letnie koncerty, spacery po mieście z przewodnikiem, letnia biblioteka czy literackie środy w parku – takie letnie atrakcje przygotowano w Wejherowie. Jak podkreśla prezydent Krzysztof Hildebrandt, tegoroczna oferta dla mieszkańców Wejherowa i turystów była różnorodna i bogata.
Wycieczki po Wejherowie i zwiedzanie Ratusza
Urząd Miejski w Wejherowie w ramach promocji miasta, tradycyjnie zorganizował latem nieodpłatne wycieczki po Wejherowie i Kalwarii Wejherowskiej
z przewodnikiem oraz zwiedzanie Ratusza. Z tej oferty skorzystało ponad 3,3 tysiąca turystów.
Turyści i wszystkie chętne osoby pragnące poznać najważniejsze zabytki miasta i posłuchać opowieści o historii Wejherowa mogły codziennie skorzystać z oferty zwiedzania miasta. Wycieczki oprowadzane były m.in. po Kalwarii Wejherowskiej, kościele klasztornym, po ratuszu, Parku Miejskim oraz Filharmonii Kaszubskiej.
Kino pod Gwiazdami
Kino letnie w wejherowskim amfiteatrzecieszyło się ogromną popularnością wśród mieszkańców i gości. Siedem seansów obejrzało ok. 3 tysiąca osób. To nowość, która niewątpliwie urozmaiciła wakacje w mieście. Amfiteatr wypełniony był w czwartkowy wieczór o godz. 21.30 niemal po brzegi.
Aktywnie w parku i na tarasie Filharmonii Kaszubskiej
Dla lubiących relaks, aktywność i wspólną zabawę przygotowano zajęcia w Parku Miejskim. W każdą sobotę lata o godz. 10 odbywały się „Aktywne soboty” czyli darmowe treningi fitness, zajęcia ruchowe oraz joga, które prowadzili trenerzy Tiger Gym Wejherowo. Wzięło w nich udział podczas całych wakacji 600 osób. Natomiast w każdą środę o godz. 17 natarasie widokowym wejherowskiej Filharmonii odbywały się zajęcia zumby. W rytm zumby tańczyło w lipcu i sierpniu ponad 500 osób.
Taras widokowy na dachu Filharmonii Kaszubskiej odwiedziło w tym roku prawie 7 tysięcy osób. (6823)
Muzyczne lato
Jak co roku w każde niedzielne popołudnia lipca i sierpnia w Parku Miejskim odbywały się koncerty plenerowe. Wakacyjne koncerty cieszą się od lat sporym zainteresowaniem mieszkańców Wejherowa i gości, na stałe zagościły już w kalendarzu imprez kulturalnych miasta.
Zajęcia dla małych czytelników
Bogatą i zróżnicowaną ofertę przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego. Zajęcia odbywały się w ramach projektu „Wybieram książkę”, dofinansowanego przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W części zamkniętej, na którą obowiązywały wcześniejsze zapisy, udział wzięło 26 dzieci. W programie znalazły się jednak propozycje otwarte, w których udział wzięli wszyscy chętni. Dwa pokazy spektakli obejrzało łącznie 120 osób. Z aktorami Teatru Urwis dzieci spotkały się także podczas zabawy plenerowej „W krainie bajek”, w której udział wzięło 60 osób.
Letnia Biblioteka w Pałacu
Po raz pierwszy w Wejherowie na tarasie Pałacu Przebendowskich zagościł plenerowy punkt biblioteczny. Letnia Biblioteka w Pałacu tętniła życiem, ponad 400 osób skorzystało z bibliotecznej letniej oferty kulturalnej. To tutaj odbyły się takie imprezy plenerowe jak: Noc Bibliotek, wizyta Książkobusu, czy wspomniana już zabawa z aktorami Teatru Urwis. Dużym zainteresowaniem cieszył się cykl pokazów Teatrzyku Kamishibai. W czterech spotkaniach z teatrzykiem obrazkowym udział wzięło 125 dzieci. Plenerowy punkt biblioteczny stał się też miejscem spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży.
Ponad 400 osób, które skorzystało z bibliotecznej letniej oferty kulturalnej to absolutny rekord wejherowskiej książnicy, ale nie jedyny pobity tego lata. Wydarzenia dodatkowe toczyły się obok podstawowej działalności biblioteki jaką jest udostępnianie zbiorów. W okresie wakacyjnym (dane za lipiec i sierpień) bibliotekę odwiedziło 5.298 osób, korzystając z 11.150 książek.
Literackie środy
Sztandarowym cyklem Letniej Biblioteki w Pałacu stały się Literackie Środy - kameralne spotkania z autorami literatury regionalnej. W otoczeniu parkowej zieleni toczyły się rozmowy o literaturze, historii i kulturze naszego regionu. Była to także okazja do zakupu książek cenionych autorów. W spotkaniach z Januszem Mamelskim, Arturem Jabłońskim, Henrykiem Połchowskim, Stanisławem Janke, Edmundem Szczesiakiem, Romanem Drzeżdżonem i Eugenią Drawz udział wzięło łącznie 70 osób.
Warsztaty dla kobiet i nauka gry w szachy
Miejska Biblioteka Publiczna dla dorosłych zorganizowała w lipcu warsztaty dla kobiet "Kobieta z innej bajki. Biblioterapia traktująca o byciu kobietą". Udział wzięła w nich bardzo zróżnicowana grupa dwunastu kobiet. Tematyka zajęć oscylowała między takimi wątkami, jak: kobiecość, cielesność, komunikacja, stereotypy, seksualność i uczucia oraz role społeczne. W sierpniu przeprowadzono natomiast kurs nauki gry w szachy. W kursie udział wzięło 10 osób.