Gościem spotkania z literaturą, w ramach wykładów Stowarzyszenia Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, był poeta i pisarz kmdr lek. med. Zbigniew Jabłoński z Gdyni.
Sylwetkę poety i jego twórczość przedstawiła wykładowca literatury polonistka Wanda Kantecka przypominając, że Zbigniew Jabłoński przed kilkoma laty uczestniczył już w zajęciach ze słuchaczami Stowarzyszenia WUTW. Okazją do kolejnego spotkania z tym twórcą był nowy zbiór jego wierszy pt. "Wiersze z...(-;mieszane" , którego promocja miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku w sali konferencyjnej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
W trakcie spotkania poeta opowiadał o swoich fascynacjach literackich i czytał wybrane utwory prezentując zarówno wiersze marynistyczne - stanowiące główny nurt jego twórczości poetyckiej, a także wiersze liryczne i te w formie felietonu poetyckiego. Właśnie felieton poetycki pisany białym wierszem pozwala mu wypowiadać się lepiej na zjawiska zachodzące w życiu społecznym i kulturalnym. Po spotkaniu poeta wpisywał czytelnikom dedykacje do swojej nowo wydanej książki.
Zbigniew Jabłoński (rocznik 1940) przez wiele lat pełnił służbę wojskową na Helu, gdzie jako lekarz internista z II stopniem specjalizacji realizował zadania na rzecz wojska i społeczności cywilnej pełniąc m.in. funkcję komendanta szpitala wojskowego. Dwukrotnie uczestniczył w misjach ONZ ( Egipt -1976 i Liban Płd. - 1997). Brał także udział w rejsach okrętów MW do Leningradu, Portsmuth i Cherbourga, a także w międzynarodowych konferencjach lekarskich i dozorach okrętów na Bałtyku. Po zakończeniu służby wojskowej wiele podróżował po świecie przywożąc z tych podróży wiersze i filmy, które udostępniał w internecie.
Zbigniew Jabłoński jest autorem zbiorów wierszy "Pustynne Piaski" (1982), "Helskie pory roku" (1987), Ginący Półwysep" (1989), "Helskie Listopady" (1991), "Wiersze Helskie" (1993), "Rapsodia Gdyńska (1995), "Jesteś Morze" (2001), "Wierszem po falach" (2003), a także książek pisanych prozą - "Przez Bałtyk po rekord świata" (1993), "Notatnik głupiego palanta" (2007) i "Trafiony-zatopiony" (2016)
Poniżej zamieszczamy fragment jednego z utworów Zbigniewa Jabłońskiego ze zbioru "Wiersze z...(;mieszane", w którym autor podjął poetycką próbę nawiązania do tematu zaślubin z morzem w Pucku. To interesujący literacki akcent na obchody 100-lecia zaślubin z morzem i niepodległości Polski.
Notka wierszowana
z pierwszego wyjścia w morze z Wielkiej Wsi
generała Józefa Hallera w dniu 11 lutego 1920 roku
"Szmaka mam na więcej tego Morza
Bośmy dostali tylko okienko
A potrzebne są nam szerokie wrota"
Rzekł Haller do Kaszuby Pipera
Tokaj węgierski popijając
Z omszałej butli malarza Fałata
"Chociaż to nie Riwiera, ale może być
Na początek"
Mruknął pukając tabakierą
Pan Torliński, wójt Wielkiej Wsi
Co to do Pucka trzy doby
Po sieci jechał
Wtedy "Błękitny Generał"
Jakby na nowo zaczynając wątek
Dorzucił...
"By krajowi głód ryb nie doskwierał
A Morze otworzyło Świat dla Polski"
Tych słów brzmienie
Podchwycił wiatr i jako
Narodowej Wolności Patriota
Rozpiął pierścienie żagli
"Gwiazdy Morza", kutra
Jakuba Myślisza i z pieśnią
BOŻE COŚ POLSKĘ
Poniósł od Bałtyku do Tatr... (...)
Zbigniew Jabłoński