Prof. Gerard Labuda został upamiętniony w minioną niedzielę 2 października br. przez społeczność kaszubską wybudowaniem mu pomnika, który stanął w centrum Luzina.
Odsłonięcie pomnika profesora Gerarda Labudy – Wielkiego Syna Ziemi Kaszubskiej, zbiegło się z setną rocznicą Jego urodzin oraz obchodami Roku Profesora Gerarda Labudy w powiecie wejherowskim ogłoszonego przez starostę Gabrielę Lisius.
W uroczystości wzięło udział wiele osób, w tym wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i starosta wejherowski Gabriela Lisius. Prezydenta Miasta Wejherowa reprezentował sekretarz miasta Bogusław Suwara. Obecny był syn zmarłego profesora Aleksander Labuda.
Wójt gminy Luzino Jarosław Wejer powiedział, że uroczystość jest świętem gminy i wszystkich Kaszubów. Podkreślił również, że poprzez budowę pomnika spłacamy dług wobec profesora za jego tytaniczną pracę na rzecz Polski i Kaszub. Monument stanowi hołd dla wybitnego mediewisty, który swoją edukację rozpoczął właśnie w tej miejscowości i tutaj został też pochowany.
Wiceminister Jarosław Sellin powiedział, że Luzino jest wsią na Kaszubach, którą odwiedza najczęściej. Był m.in. 6 lat temu na pogrzebie prof. G. Labudy.
- Bardzo cieszę się, że najbardziej znany Kaszuba ze świata nauki i najbardziej znany człowiek ziemi luzińskiej został uhonorowany takim pięknym realistycznym pomnikiem – mówi Jarosław Sellin dodając, że cieszy go także, że bogaty księgozbiór Profesora zostanie wyeksponowany w specjalnej książnicy na terenie Wejherowa.
Prof. zw. dr hab. Gerard Labuda urodził się w Nowej Hucie koło Kartuz w 1910 roku. Uczęszczał do szkoły Podstawowej w Luzinie i Gimnazjum Klasycznego w Wejherowie. Jeszcze przed wojną studiował historię na Uniwersytecie Poznańskim. Tytuł magistra i doktora filozofii uzyskał na Tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich. Po wojnie podjął pracę naukową na Uniwersytecie Poznańskim, gdzie przeszedł wszystkie szczeble od starszego asystenta do profesora zwyczajnego.
Prof. G. Labuda to wybitny historyk, najwybitniejszy mediewista Polski i Pomorza, autor m.in. „Studiów nad początkiem państwa polskiego”, Historii Kaszubów w dziejach Pomorza”. Prezes Akademii Umiejętności, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Polskiej Akademii Nauk, Doktor honoris causa uniwersytetów: Gdańskiego, Jagiellońskiego, Mikołaja Kopernika w Toruniu, Szczecińskiego, Warszawskiego i Wrocławskiego. Honorowy Obywatel Gdańska, Gniezna, Poznania, Szczecina, Wejherowa, Powiatu Wejherowskiego i Gminy Luzino.