Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Wejherowa w dniu 25 stycznia 2024 roku radni podjęli ważne uchwały dla mieszkańców o charakterze socjalnym. Miasto stara się pomagać dzieciom, rodzinom i seniorom w potrzebie.
W trakcie obrad podjęto 7 uchwał w zakresie polityki społecznej, wynikających ze zmian ustawowych, które w znacznych stopniu poprawią sytuację dzieci, rodzin, osób samotnych, w tym szczególnie seniorów, znajdujących się w trudnym sytuacji życiowej. Poniżej przedstawiamy w skrócie przyjęte uchwały.
Posiłek w szkole i w domu
- Uchwała w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do otrzymywania świadczenia pieniężnego i w formie zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności dla osób i rodzin wymienionych w uchwale Nr 149 Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 2023 roku w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu na lata 2024-2028”.
- Uchwała w sprawie ustanowienia wieloletniego programu osłonowego w zakresie dożywiania „Pomoc Gminy w zakresie dożywiania na lata 2024-2028”.
Z powyższych dwóch uchwał wynika zwiększone kryterium dochodowe podwyższone ze 100 proc. (600 zł na osobę w rodzinie) do 200 proc. (1200 zł – na osobę w rodzinie). Dzięki temu większa ilość dzieci, niż dotychczas, będzie mogła korzystać z darmowych posiłków. Dotyczy to również posiłków dostarczanych dla osób starszych. Zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz poinformował, że w ubiegłym roku z darmowych posiłków skorzystało 218 uczniów ze 105 rodzin. Poza dożywianiem w szkołach i przedszkolach udzielono też pomocy w formie świadczenia pieniężnego 410 rodzinom. Celem programu jest ograniczenie zjawiska niedożywienia oraz zapewnienia posiłku dzieciom, uczniom i młodzieży oraz objęcie osób dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych, chorych, niepełnosprawnych i samotnych.
- Uchwała w sprawie określenia zasad zwrotów wydatków za świadczenia z pomocy społecznej w zakresie dożywiania w formie posiłku lub świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych programem przyjętym w uchwale nr 149 Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 2023 roku w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu na lata 2024-2028”.
Uchwała powoduje, że środków na wypłacanych na świadczenia pomocy społecznej osobom lub rodzinom na dożywianie w formie posiłków lub świadczenia rzeczowego nie trzeba będzie zwracać.
Odpłatność za opiekuńcze usługi sąsiedzkie
- Uchwała w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za opiekuńcze usługi sąsiedzkie oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, a także trybu ich pobierania.
Usługi opiekuńcze organizuje i realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Są one świadczone osobom dorosłym osobom samotnym, które wymagają pomocy z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn. Na usługi odpłatne opiekuńcze usługi sąsiedzkie, które są nową formą pomocy, wymagane jest złożenie wniosku do MOPS. Podjęta w tym zakresie uchwała umożliwia wykonywanie tych usług osobom mieszkającym w pobliżu i nie będącym spokrewnionym z osobą wymagającą opieki. Warunkiem jest ukończenie kursu z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zakres usług dotyczy zaspokajania codziennych potrzeb życiowych, opieki higienicznej zaleconej przez lekarza, pielęgnację i zapewnienie kontaktu z otoczeniem.
Inne formy wspierania rodzin
- Uchwała w sprawie przyjęcia Miejskiego Programu Wspierania Rodziny na lata 2024-2026.
Miejski Program Wspierania Rodziny na lata 2024-2026 jest kontynuacją poprzedniego programu z lat 2021-2023, która scala wszystkie działania pomocowe na rzecz rodziny.
- Uchwała w sprawie przyjęcia Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej.
Nowo przyjęty Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej podyktowany jest ochroną ofiar przemocy i wynika z potrzeb dostosowania nazewnictwa wynikającego ze zmian ustawowych. Poprzednio był to Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
- Uchwała w sprawie ustanowienia programu osłonowego w ramach rządowego programu „Korpus Wsparcia Seniorów”.
Program wynika z wyzwań jakie stawiane są przed samorządami w związku ze zmianami społecznymi jaki zachodzą w naszym kraju. Seniorzy są ważnym celem polityki społecznej, bo odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu rodzin i całego społeczeństwa. Program wymaga pozyskiwania środków zewnętrznych na ten cel i takie działania podejmowane są przez miasto na realizację tego programu.
Wszystkie uchwały zostały przyjęte jednogłośnie.