Studenci ostatniego semestru Inżynierii Środowiska Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej przygotowali prace dotyczące szeregu rozwiązań zagospodarowania wód opadowych na terenie Wejherowa.
Już po raz drugi studenci Inżynierii Środowiska w ramach prac semestralnych, zajęli się rozwiązaniami systemowymi dotyczącymi wód opadowych, które w większości przypadków spadają na gminę.
- Młodzi inżynierowie, w formie prezentacji i opracowań, przedstawili trendy i możliwości bezpiecznego zagospodarowania wód opadowych również na działkach prywatnych – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. – W dzisiejszym, bardzo zurbanizowanym świecie, coraz większego znaczenia nabiera zagospodarowanie wód opadowych na miejscu opadu. W wielu wypadkach problem wód opadowych może być rozwiązany za pomocą ich powierzchniowego zagospodarowania.
Zagospodarowanie wód na działce staje się szansą jak i koniecznością. Koniecznością, ponieważ rzeka Reda i Cedron, które są odbiorcami zebranej w sieć kanalizacji deszczowej wody z Miasta (zarówno z dróg, jak i prywatnych posesji) mają coraz mniejsze możliwości odbioru dodatkowej wody. Natomiast szanse upatrywać należy w mniejszych opłatach, które narzucone zostały nową ustawą Prawo Wodne.
W kolejnych odsłonach zaprezentujemy rozwiązania, które zdaniem młodych inżynierów są rozwiązaniem na powyższe problemy.
- Z uwagą zapoznamy się z pracą młodych inżynierów – dodaje Beata Rutkiewicz.