Za tydzień rusza składnie wniosków w kolejnej, czwartej edycji Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego. Warto podsumować trzy dotychczasowe edycje 2015-2017. Efekty zachęcają do dalszych działań. Mieszkańcy złożyli dotychczas w sumie 126 projektów inwestycyjnych i nieinwestycyjnych. W głosowaniu na projektami łącznie wzięło udział 27.230 wejherowian, którzy wybrali do realizacji 25 zadań. 12 projektów za łączoną kwotę ponad 1,77 mln zł zostało zakończonych i służy mieszkańcom. 13 zadań jest w trakcje realizacji, a ich koszt może wynieść nawet 1,75 mln zł.
Wielką wartością jest wspólne działanie, samorządu i obywateli, na rzecz Wejherowa.
- Celem Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego było włączenie mieszkańców w bezpośrednie zarządzanie miastem i decydowanie o wydatkach ze wspólnego budżetu. Budżet obywatelski to nowa jakość w życiu naszego miasta, to realna zmiana w sposobie zarządzania Wejherowem, to oddane głosu bezpośrednio samym mieszkańcom. Każdy mieszkaniec miasta mógł zadecydować, na jaki cel zostaną wydane pieniądze, mógł bezpośrednio uczestniczyć w zarządzaniu miejscem, w którym żyje. Ponad trzy lata temu zaproponowałem wprowadzenie w Wejherowie budżetu obywatelskiego, gdyż zależy mi na dialogu z mieszkańcami, na zrozumieniu potrzeb i realizacji pomysłów wejherowian. – podsumowuje Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt i podkreśla - Trzy edycje budżetu obywatelskiego potwierdziły dużą aktywność i pomysłowość wejherowian. Mieszkańcy chcą uczestniczyć w zarządzaniu miastem, zaproponowali i wybrali konkretne oraz ciekawe projekty do realizacji, a co najbardziej istotne, takie które uważają za najważniejsze i będą im służyły. Patrząc na zaangażowanie i efekty, można zdecydowanie powiedzieć, że Wejherowski Budżet Obywatelskiego jest naszym wspólnym sukcesem.
Sprawna organizacja, dobre procedury, zaufanie mieszkańców
- Życie potwierdziło, że procedury przyjęte przy realizacji Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego się sprawdziły. Przygotowanie i realizacja trzech edycji , praca Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego i wszystkich zaangażowanych osób przebiegały bardzo sprawnie. Sprawy sporne czy konfliktowe były nieliczne.. - mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa Wojciech Kozłowski, ekspert w zakresie budżetu obywatelskiego, który uczestniczył w przygotowaniu uchwał i zarządzeń dotyczących organizacji budżetu oraz prowadził warsztaty dla mieszkańców w zakresie przygotowania wniosków, zaś zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz uczestniczący od początku we wszystkich pracach nad budżetem dodaje: – Na pewno sprawna organizacja i dobre procedury przyczyniły się do tego, że mieszkańcy obdarzyli zaufaniem Wejherowski Budżetu Obywatelskiego, co wyraża się w wysokiej, 25-procentowej frekwencji przy głosowaniu. Dla porównania, w Trójmieście jest to 10-15 procent. Chcemy, aby nasz budżet obywatelski nadal się rozwijał. Zapraszamy do udziału w czwartej edycji.
Wybrane przez mieszkańców projekty Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego dotyczą przede wszystkich różnorodnych inwestycji sportowo-rekreacyjnych, ale są również zadania drogowe. Projekty nieinwstycjne obejmują wydarzenia kulturalne, sportowe i integrujące lokalną społeczność.
Projekty zrealizowane za kwotę ponad 1,77 mln zł:
Projekty w trakcie realizacji - prognozowana wartość do 1,75 mln zł:
***
Informujemy, iż powyższe dane zostały skorygowane, gdyż do pierwotnego tekstu wkradł się błąd.