Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt i Wejherowskie Centrum Kultury zapraszają 15 sierpnia od 14.00 na Plac Jakuba Wejhera do Retro Miasteczka, gdzie o godz. 19.00 przy akompaniamencie Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej odbędzie Potańcówka Miejska.
To znakomita okazja zobaczyć jak kiedyś spędzały czas nasze babcie i jak o ich względy zabiegali nasi dziadkowie. Dowiemy się też jak randkowano na początku XX wieku. Podczas Potańcówki Miejskiej spotkamy na wejherowskim rynku retro fotografa, który pozwoli nam poczuć się jak za dawnych lat. Ulice przemierzać będą bicykliści na starodawnych rowerach. Kataryniarz przypomni przepiękne, dawne melodie. Będzie można odwiedzić stragany sprzed lat, zajrzeć na stoisko modystki, która w swym kąciku zaprezentuje niezwykle efektowne nakrycia głowy inspirowane modą lat dwudziestych.
Najmłodsi będą mogli skosztować waty cukrowej oraz oddać się grom i zabawom prowadzonym przez animatorów uwielbiających dawne formy spędzania czasu wolnego. Animatorzy przybliżą najmłodszym zabawy, w które bawili się nasi dziadkowie, gdy jeszcze byli dziećmi. Pokażemy, że te historyczne figle mogą być nadal atrakcyjne. Kto wie, może choć od czasu do czasu pozwolą oderwać się od telefonów komórkowych i tabletów?
Potańcówka, to też idealna okazja do nauki podstawowych kroków tanecznych. Poznamy podstawy tańców swingowych. Ta niezwykle energetyczna choreografia była bardzo popularna w I połowie XX wieku, kiedy to była manifestacją wolności i sprzeciwem wobec społecznych konwenansów. Zapraszamy do wspólnego tańca - wszystkich, bez względu na wiek, czy taneczne doświadczenie. Wystarczą wygodne buty, pozytywne nastawienie i dobry humor.
O godzinie 19.00 wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna - zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka, którzy nieustannie ich inspirują. Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy – wybierają to co najlepsze wśród bogactwa sceny oraz ekranu dwudziestolecia, czasów powojennych, wykonują zachowując styl i ponadczasowy urok tych melodii oraz dodając im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej.
Będzie też można zwiedzić salę historyczną w ratuszu. To niesamowite przeżycie! Ostatni przedwojenny burmistrz Teodor Bolduan porusza się i zza biurka mówi własnym głosem, w zakładzie fotograficznym można wykonać sobie zdjęcie, stylizowane na przedwojenną pocztówkę. To okazja, by przekonać się jak wyglądał ówczesny zakład fryzjerski, kawiarnia, czy zakład zegarmistrzowski. Wrażenie niesamowite.
Potańcówka miejska ma na celu przybliżenie mieszkańcom okresu międzywojnia – ówczesnej kultury, sztuki oraz realiów życia codziennego. Forma wydarzenia pozwala na angażowanie lokalnej społeczności poprzez wspólny taniec, wykonywanie stylizacji inspirowanej latami dwudziestymi! Najbardziej efektowny kostium zostanie nagrodzony! Zachęcamy więc do przejrzenia garderoby babci... być może nadal znajdują się tam stroje, które nosiła w młodości? A może z zupełnie współczesnych elementów garderoby uda się stworzyć stylizację inspirowaną tym niezwykle pięknym okresem modowym?