Podczas ostatniego posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dokonano oceny zagrożenia powodziowego na terenie miasta Wejherowa. Jak zapewnia szef Inspektoratu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Fedoruk pomiary poziomu wód rzeki Redy utrzymują się w granicy górnych stanów średnich, co nie stanowi zagrożenia powodziowego.
Jak wyjaśnia Andrzej Fedoruk monitorowanie poziomu wody w rzece Redzie odbywa się w rejonie ul. Ofiar Piaśnicy. Obecnie poziom rzeki ma ponad 80 cm, z czego wynika że do stanu ostrzegawczego, czyli 130 cm, brakuje pół metra różnicy. Stan alarmowy dla rzeki Redy w tym miejscu wynosi 160 cm. O zagrożeniu powodziowym informuje również prędkość przepływu wód, która obecnie wynosi ok. 5 m/sek, podczas gdy na początku miesiąca wskaźnik ten wynosił 3,8 m/sek. Ta prędkość przepływu nie stanowi jednak zagrożenia mogącymi wystąpić podtopieniami czy powodzią.
Ważnym punktem kwietniowego posiedzenia MZZK była sprawa postępowania w przypadku zaistnienia zdarzenia drogowego, katastrofy w sytuacji, gdy dochodzi do rozlania substancji chemicznej np. dużej ilości oleju lub substancji niebezpiecznych na drodze.
Obecny na posiedzeniu zastępca komendanta powiatowego PSP st. bryg. Piotr Ściebura poinformował, że zgodnie z wytycznymi Komendanta Głównego PSP z listopada ubiegłego roku jednostka ratownicza PSP ma obowiązek prowadzenia wyłącznie akcji ratowniczej na miejscu wypadku oraz wykonywanie ratownictwa ekologicznego i chemicznego w celu neutralizowania substancji zagrażających życiu lub zdrowiu (co wynika z ustawy o PSP art. 1 art.21). Do zadań PSP nie należy jednak sprzątanie drogi po wypadku i usuwanie substancji i odpadów powypadkowych np. rozlanego oleju. Wypełnianie ustawowych zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa ruchu i przejezdności drogi należy bowiem do zarządcy drogi np. miasta czy powiatu (co wynika z przepisów ustawy o drogach publicznych).
W trakcie dyskusji z zastępcą komendanta członkowie zespołu kryzysowego wyrazili wiele wątpliwości, co do zasadności tak interpretowanych przepisów, gdyż nie zawsze instytucje podległe np. gminom posiadają odpowiednie kwalifikacje, uprawnienia i sprzęt, by sprostać tym oczekiwaniom. Przykładowo po zakończeniu działań ratowniczych PSP przepisy nakazują przekazanie przez straż terenu zarządcy drogi lub jednostce działającej na jego zlecenie, która ma zadanie drogę oczyścić z substancji i odpadów powypadkowych. Jeżeli na miejscu wypadku po zakończeniu akcji ratowniczej nie stawi się nikt w imieniu zarządcy drogi Straż zgodnie z wytycznymi ma powiadamiać o tym Policję z powołaniem się na art.72 Kodeksu wykroczeń w związku z art. 20 ustawy o drogach publicznych.
(Zmiany w składzie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W skład zespołu powołany został przez Prezydenta miasta Wejherowa Prezes Zarządu Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Wejherowie Roman Czerwiński).