Dobiegły końca ferie zimowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W trakcie ostatnich zajęć dzieci zaprezentowały program artystyczny złożony z umiejętności cyrkowych, jakich nauczyły się podczas warsztatów.
Dokonując podsumowania ferii dyrektor biblioteki Ewelina Magdziarczyk-Plebanek przypomniała, że cykl zajęć obejmował trzy zasadnicze warsztaty, na które złożyły się następujące tematy: „Pobawmy się lalkami”, „Smatrgrafia” i „Ale cyrk”. Pierwszy cykl związany był z teatrem lalek, gdzie podczas zajęć dzieci uczyły się budować lalki, a także uczyły się technik poruszania lalkami tj. pacynkami, kukiełkami i marionetkami. W ramach zajęć stworzono też lalkę z plastikowej butelki, którą nazwano Bibliotekarz. W ramach „Smartgrafii” dzieci uczyły się robić zdjęcia smatrfonami z użyciem rekwizytów, a także ich drukowania. Najwięcej uciech dostarczyły warsztaty cyrkowe, podczas których była okazja nauczyć się kilku umiejętności np. żonglowania piłeczkami, wirowania talerzami, kręcenia diabolo a także prostych sztuczek z kartami do gry. Wszystkie cyrkowe umiejętności zostały zaprezentowane przez dzieci na scenie pod okiem instruktora - pani Anety, za co otrzymały wielkie brawa.
W zakończeniu ferii wziął zastępca prezydenta miasta Arkadiusz Kraszkiewicz, który podziękował dzieciom za aktywny udział w warsztatach bibliotecznych podczas ferii, a rodzicom za zaufanie, że wyrazili zgodę na udział w tych zajęciach, co jak było widać dostarczyły im wiele wrażeń, ale również nauczyły ciekawych umiejętności. Wyznał też, że oglądając popisy cyrkowe dzieci przypomniał sobie, gdy jako dziecko chodził z rodzicami do cyrku i z podziwem oglądał popisy artystów cyrkowych.
Uczestnicząca w zakończeniu ferii Agnieszka Stanek-Pacholczyk, dyrektor Fundacji Rozwoju Edukacji TREFL w Gdyni wyraziła uznanie dzieciom za zaprezentowany pokaz cyrkowych umiejętności i wręczyła im kalendarze ścienne promujące działalność fundacji.
Natomiast dyrektor biblioteki Ewelina Magdziarczyk-Plebanek zaprosiła dzieci do udział w nowym cyklu zajęć dla dzieci pt. „Scena Czytelnika” oraz gry mobilnej „Durwidal”. Pierwsze zajęcia z cyklu „Scena Czytelnika” odbędę się 15 lutego o godz. 12 i będą polegały na zaprezentowaniu dowolnych umiejętności artystycznych na scenie (śpiew, taniec, mimika, sztuczka itp.). O grze mobilnej Durwidal biblioteka poinformuje w swojej stronie internetowej. Natomiast zgłoszenia chęci udziału w „Scenie Czytelnika” należy zgłosić pod adres:
krzysztof.p@biblioteka.wejherowo.pl.