Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie, jako jedna z 23 książnic w kraju, bierze udział w projekcie „Biblioteka dla wszystkich. Moje miejsce.”. Przedsięwzięcie wspiera rozwój młodych ludzi i buduje wielokulturową społeczność. Zajęcia dla młodzieży, organizowane w ramach projektu, odbywają się bezpłatnie.
“Biblioteka dla wszystkich. Moje miejsce” to projekt wspierający młodzież ukraińską i polską w nawiązywaniu relacji, nauce szkolnej oraz wyborze ścieżki kariery – poprzez udział w zajęciach integracyjnych i rozwojowych organizowanych w bibliotece. Wsparcie dotyczy również ukraińskich rodziców i opiekunów. Zajęcia pomagają przy rozwijaniu zainteresowań, obejmują wsparcie psychospołeczne, wzmacniają kompetencje miękkie. Ponadto, w programie również kursy języka polskiego, efektywne uczenie się, przygotowanie do egzaminów oraz doradztwo zawodowe.
- Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie w tym roku kieruje swoje działania, w sposób szczególny, w stronę młodzieży. To, co jest wyjątkowe w tym projekcie, to to, że dajemy młodzieży w pełni aktywny udział w projekcie: to młodzi ludzie zaprojektują sami przestrzeń, która powstaje specjalnie dla nich w bibliotece. Będą mieli także możliwość realizacji własnego projektu, według potrzeb, które sami ocenią. Chcemy, żeby biblioteka stała się naprawdę ich miejsce - podkreśla dyrektor placówki Ewelina Magdziarczyk-Plebanek
W ramach projektu, młodzież tworzy przestrzeń do spędzania czasu i rozwoju. Nastolatki przy wsparciu bibliotekarzy realizują i inicjują swoje projekty. W celu rzetelnej realizacji projektu przez biblioteki, placówki otrzymują wsparcie finansowe i merytoryczne w postaci szkoleń z różnorodnych metod pracy z młodymi osobami. Zajęcia odbywają się od października 2023 r. do kwietnia 2025 r. w bibliotekach w różnych częściach Polski.
Najbliższe spotkanie dotyczące projektowania przestrzeni w ramach projektu odbędzie się 17 lutego br. o godz. 11.00. Zapraszamy młodzież do decydowania o tym, co znajdzie się w wydzielonej dla nich przestrzeni. Na poprzednich spotkaniach uczestnicy przeszli prze dwa etapy design thinking – empatyzację i diagnozowanie potrzeb, młodzież wybrała najważniejszą potrzebę do zrealizowania. Na nadchodzącym spotkaniu czeka ich burza mózgów i stworzenie prototypów. Zapisy na zajęcia: https://forms.gle/HH8gaAZ3V6tS1sTbA
Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Moje miejsce” jest realizowany przez FRSI w partnerstwie z Save the Children International.