Wejherowskie Centrum Kultury realizuje projekt „Synczyzna. Gombrowicz na nowo”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Inspirowani Witoldem Gombrowiczem, literackim patronem 2024 roku, WCK planuje przedstawić wybrane dzieła pisarza, korzystając z wielu nowoczesnych i atrakcyjnych form przekazu.
Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym Ambasady Republiki Argentyny w Polsce. Projekt realizowany będzie do 31 grudnia 2024 r.
Temat twórczości Witolda Gombrowicza Wejherowskie Centrum Kultury podjęło w związku ze 120-leciem jego urodzin. Chcąc przybliżyć jego twórczość jak najszerszemu gronu odbiorców, WCK przeprowadzi szereg działań, łączących nie tylko dziedziny sztuki, ale i instytucje kultury w mieście, regionie i w Polsce.
● We wrześniu realizowane będą m.in. spotkania interpretacyjne „jak czytać Gombrowicza”, do prowadzenia których zaproszono aktorów teatralnych. Rekrutacja do udziału w spotkaniach prowadzona będzie w sierpniu (informacje zostaną opublikowane na stronie www.wck.org.pl).
Zajęcia realizowane będą w dwóch cyklach – pierwszy dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, drugi dla osób dorosłych. WCK szczególnie zachęca do udziału osoby, które interesują się teatrem i chciałyby się sprawdzić w rozumieniu i twórczym odtworzeniu wybranego dzieła Witolda Gombrowicza. WCK chce zainspirować uczestników do czytania literatury pisarza poprzez pokazanie, w jak bardzo interdyscyplinarny sposób można do niego podejść. Osoby uczestniczące w spotkaniach będą miały okazję zaprezentować swój warsztat szerszej publiczności podczas czytań performatywnych, realizowanych w Kamienicy Sztuki i jej okolicach. Przy tej okazji będzie można również skorzystać z bibliotecznego punktu mobilnego, który poprowadzi Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Majkowskiego w Wejherowie.
● W ramach projektu zostaną zaprezentowane wystawy poruszające życie i twórczość pisarza, udostępnione przez Muzeum we Wsoli. Głównym punktem przedsięwzięcia będzie Czytanie performatywne tekstów Gombrowicza, które odbędzie się w Filharmonii Kaszubskiej w listopadzie 2024 r. Do wydarzenia włączeni zostaną aktorzy i reżyserzy Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni oraz aktorzy niezawodowi.
„Synczyzna”
Fragment tytułu zadania, „Synczyzna”, odnosi się do przeciwieństwa ojczyzny i nakierowana jest głównie na te wartości, które bliższe są młodym, synom. Tytuł dedykowany jest tej części działań, która zakłada odkrywanie uniwersalnych, odświeżonych wartości, zawartych w treści dzieł pisarza, by za pomocą specjalistów w dziedzinie nauki i sztuki, uczestnicy projektu mogli zrozumieć Gombrowicza i zaprezentować go w zrozumiały sposób.
Do współpracy przy realizacji projektu WCK zaprosiło m.in.: