3 października br. w Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie miała miejsce promocja książki Barbary Kanold o osobie ks. abp. Tadeusza Gocłowskiego pt. "Spotkania o zmierzchu”. Przybyło na nią tylu uczestników, że w sali konferencyjnej zabrakło miejsc.
Gościem honorowym i bohaterem spotkania był ks. abp senior Tadeusz Gocłowski, były Metropolita Gdański i uczestnik rozmów w Magdalence i Wilanowie. W trakcie spotkania odczytano fragmenty jego wspomnień. Zabierając głos Ksiądz Arcybiskup odniósł się do okresu „rozmów okrągłostołowych” i podkreślił, że dialog podjęty w Magdalence był absolutnie potrzebny. Jak się później okazało miał decydujący wpływ na przyszłość naszego kraju i bez niego nie byłyby możliwe przemiany, jakie zaszły w Polsce.
Tak mówi o tym w książce:
„...dziś po przeszło dwudziestu latach uważam, że obecność Kościoła była bezwzględnie uzasadniona, dlatego że Kościół tonował drażliwe sytuacje. Szóstego lutego 1989 roku w Warszawie rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu, ja zdecydowanie zrezygnowałem z udziału, uważałem że spotkania w Magdalence miały charakter cichego działania poza sceną, w kuluarach, to mi odpowiadało, bez zbędnego spektaklu. Traktowałem je jako rozmowy ludzi będących z różnych stron sceny politycznej, ale chcących wspólnie poszukiwać najlepszego rozwiązania dla Polski”... (B. Kanold „Spotkania o zmierzchu”, Gdańsk 2012, s.157)
O swojej pracy nad książką mówiła również autorka wywiadu-rzeki Barbara Kanold.
Wśród gości przybyłych na spotkanie obecni byli m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, senator prof. Edmund Wittbrodt, delegacja władz miasta Wejherowa z prezydentem Krzysztofem Hildebrandtem na czele, a także Tadeusz Fiszbach, były poseł i wicemarszałek sejmu oraz ambasador RP na Łotwie. Obecni byli przedstawiciele różnych trójmiejskich środowisk, a przede wszystkim przedstawiciele Wydawnictwa Oskar w Gdańsku, które z dużym pietyzmem i starannością przygotowało tę wartościową publikację do druku. Książka to nie tylko bogactwo wydarzeń, które przywołuje Arcybiskup, lecz niemalże album fotograficzny wielu znanych osób, z jakimi spotykał się podczas swej przeszło półwiecznej kapłańskiej służby i misji.
Przedstawiciele Wydawnictwa Oskar podziękowali władzom Województwa Pomorskiego i miast – Gdańska, Gdyni i Wejherowa za życzliwe wsparcie przy wydaniu tej książki wręczając gospodarzom tych samorządów pisemne podziękowania. Warto bowiem podkreślić, że publikacja ukazała się dzięki mecenatowi m.in. Prezydenta Miasta Wejherowa.
Jak powiedział prezydent Krzysztof Hildebrandt - ks. abp Tadeusz Gocłowski wielce się zasłużył dla rozwoju i promocji Wejherowa popierając renowację Kalwarii Wejherowskiej i ukoronowanie przez Papieża Jana Pawła II Obrazu Matki Bożej Wejherowskiej.
- Ksiądz Arcybiskup często bywał w Wejherowie uczestnicząc w wielu ważnych wydarzeniach w życiu miasta – dodaje prezydent Hildebrandt przypominając m.in. jego udział w pierwszej edycji Verba Sacra, w Misteriach Męki Pańskiej na Kalwarii Wejherowskiej, Mszy Koronacyjnej, konsekracji kościołów itp. Prezydent przypomniał, że ks. abp Tadeusz Gocłowski otrzymał zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Wejherowa i został nagrodzony przez Radę Miasta Wejherowa Statuetką Jakuba Wejhera.
"Spotkania o zmierzchu", wywiad-rzeka z arcybiskupem metropolitą gdańskim Tadeuszem Gocłowskim, są siódmą - i chyba najważniejszą - książką w dorobku Barbary Kanold. Jest to niezwykle osobista opowieść ważnego świadka i uczestnika historii przełomu XX i XXI wieku. Arcybiskup metropolita gdański sięga we wspomnieniach do czasów dzieciństwa, opowiada o tragicznych losach swoich bliskich, doświadczonych boleśnie przez sowiecki totalitaryzm, oraz o swojej drodze do kapłaństwa. Przez książkę przewija się plejada postaci, które odcisnęły znak na historii Polski ubiegłego stulecia, z Ojcem Świętym Janem Pawłem II na czele. Autorka nie waha się poruszać tematów trudnych, a jej rozmówca od nich nie ucieka.
Od wczoraj książka trafiła na półki księgarskie.