Najważniejsze wydarzenia kulturalne Wejherowa zawarte w jednej publikacji. W Filharmonii Kaszubskiej odbyła się promocja siódmej odsłony Wejherowskiego Rocznika Kulturalnego – wspólnego dzieła wejherowskich instytucji kultury.
Rocznik opisuje najważniejsze wydarzenia kulturalne, które odbywały się w Wejherowie w ubiegłym roku. Stanowi wspólną publikację Filharmonii Kaszubskiej, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej, Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Majkowskiego. Te cztery instytucje kultury mające swoje siedziby w Wejherowie, podpisały w 2014 r. porozumienie o współpracy, a jednym z jej efektów jest współwydawanie Wejherowskiego Rocznika Kulturalnego.
- Chciałbym podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w kolejne wydanie Wejherowskiego Rocznika Kulturalnego – powiedział Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. – Koronawirus, który tak nas zaskoczył i który tak bardzo zmienił nasze życie, nie zniszczył naszej wejherowskiej kultury. Przeniosła się ona w inną przestrzeń – przestrzeń wirtualną. Jest to zasługą ludzi, którzy są zaangażowani w tworzenie kultury. Dziękuję Wam za piękną współpracę, za otwartość i kreatywność. W 2020 roku spotykaliśmy się bardzo rzadko i okazało się, jak bardzo tęsknimy za kulturą, jak ważna jest ona w naszym życiu i jak ważne są instytucje, które tę kulturę tworzą i przekazują.
2020 rok – nowe oblicze kultury
Jak podkreślali dyrektorzy placówek, rok 2020 był czasem niezwykłym, przynoszącym nowe wyzwania.
- Pandemia to ogromna cena, ale nauczyła nas spojrzenia indywidualnie na każdego – mówi Jolanta Rożyńska, dyrektor Filharmonii Kaszubskiej. – Nie udało się zorganizować wielu koncertów, wydarzeń, ale szybko przeszliśmy na komunikację wizualną i to nie tylko internetową, ale i wystaw w plenerze. Zaistniało nowe zjawisko – wystaw przez szybę w Filharmonii. Zamieniliśmy jedną z sal w studio filmowe i wiele naszych działań przeniosło się ścieżkę online.
Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej podkreśla, że książka stała się podczas pandemii naszym największym przyjacielem, który sprawdza się w każdym czasie. – Mimo ograniczeń udało się nam zrealizować wiele wydarzeń i projektów, nawet takich, które wydawały się niemożliwe do zrealizowania w formie zdalnej – np. projekt skierowany do młodzieży „Smart_Lektury”, którego owocem jest mobilna gra miejska.
Przed ogromnym wyzwaniem stanęła Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina.
- Nowa rzeczywistość przyniosła trudne zadanie - jak uczyć dzieci – zwłaszcze te, które rozpoczynają dopiero przygodę z muzyką - nauki gry na instrumencie, jak prowadzić lekcje orkiestry, chóru i zespołów kameralnych wymagających idealnej synchronizacji dźwięku – mówi Dorota Muża-Szlas, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina. – Jednak udało się zrealizować naukę w systemie zdalnym, choć było to ogromne wyzwanie. Wszystko dzięki uporowi, fantazji i zaangażowaniu nauczycieli.
Jak mówi Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej, także muzeum musiało przekierunkować „impet twórczy” w kierunku pracy przy zbiorach oraz tworzenia i przekazywania treści przez Internet w dużo większym niż wcześniej wymiarze.
Na kartach tej Wejherowskiego Rocznika Kulturalnego 2020, znajdują się artykuły, relacje i zdjęcia z wydarzeń, które odbywały się w 2020 roku oraz wywiady z artystami. Prezentowane są również osoby, które miały swój wkład w rozwój kultury. W roczniku zamieszczona została także wkładka ze zdjęciami, a także kalendarium, w którym szczegółowo zostały wymienione wydarzenia oraz indeks nazwisk.
Wydawcą siódmego numeru Wejherowskiego Rocznika Kulturalnego jest Filharmonia Kaszubska, redaktorem naczelnym – Adam Szulc, a redaktorami: Iwona Block, Beata Felczykowska, Adam Szulc, Zuzanna Szwedek-Kwiecińska i Agata Grenwald. Rysunki wykonał Tomasz Mering.