W sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Wejherowie odbyło się spotkanie przedstawicieli wejherowskiej Regionalnej Izby Przedsiębiorców NORDA z Beatą Rutkiewicz, zastępcą prezydenta ds. rozwoju miasta Wejherowa. Tematem spotkania były perspektywy rozwoju sieci drogowej w mieście, w tym szczególnie w dzielnicy Przemysłowa.
Nowo wybrany 19 czerwca br. prezes, a jednocześnie dyrektor Izby - Marek Kwiatkowski, który przejął kierownictwo Nordy po rezygnacji Jacka Pomieczyńskiego, podkreślił, że wejherowskim przedsiębiorcom zależy na dialogu i współpracy z władzami miasta Wejherowa. Decyzja o spotkaniu z zastępcą prezydenta w celu porozmawiania o planach budowy infrastruktury drogowej w Wejherowie na najbliższe lata zapadła podczas ostatniego zebrania członków Nordy, gdy rozmawiano o integracji i współpracy firm prowadzących działalność gospodarczą na terenie miasta Wejherowa.
Beata Rutkiewicz zaprezentowała przedsiębiorcom mapę inwestycji drogowych w Wejherowie przedstawiając plany działań inwestycyjnych oraz uwarunkowania finansowe związane z realizacją m.in. węzłów - Kwiatowa i Śmiechowo (Zryw) oraz budową sieci dróg tworzących tzw. Obwodnicę Północną Wejherowa. Wyjaśniła przy tym, że składają się na nią m.in. dotychczas realizowane ulice i ronda, np. w rejonie Węzła Działki czy w ul. Ofiar Piaśnicy. Ma to na celu przygotowanie infrastruktury drogowej w Wejherowie do przejęcia ruchu drogowego z planowanej Trasy Kaszubskiej i skierowania go na Obwodnicę Północną, aby uchronić centrum miasta od zakorkowania.
Przedsiębiorcy dopytywali m.in. o tereny inwestycyjne w mieście, możliwości budowy dwupasmowych połączeń z Trasą Kaszubską, jakość powietrza w Wejherowie, a także plany dotyczące budowy parkingów i utwardzonej nawierzchni, przystosowanej do ruchu ciężkich pojazdów w ul. Budowlanych, a więc w rejonie którym prowadzi swoją działalność gospodarczą wiele wejherowskich firm.
Jak wyjaśniła Beata Rutkiewicz miasto przykłada dużą wagę do zapewnienia rozwoju firmom działającym w Wejherowie, szczególnie w dzielnicy Przemysłowa, ale realizowane obecnie kosztowne węzły drogowe powodują, że przygotowany projekt budowy ul. Budowlanych musi poczekać. Tymczasowym rozwiązaniem mogłoby być utwardzenie ulicy płytami YOMB. Wymaga to jednak zgody wszystkich zainteresowanych.
Przedsiębiorcy obiecali rozważyć i przedyskutować tę opcję, obawiają się jednak, że oczekiwanie na „asfalt” ze względu na brak kanalizacji deszczowej w tym rejonie, może przedłużyć się na wiele lat.
W dyskusji aktywnie uczestniczyli m.in. Roman Wierciński, Maciej Naskręt, Jacek Pomieczyński, Dariusz Schmidtke, Iwona Musiał i Jacek Nurzyński. W spotkaniu oprócz przedsiębiorców uczestniczyli: architekt miejski Zbigniew Falkowski i kierownik Wydziału Inwestycji Miejskich Stanisław Brzozowski.
Kolejne spotkanie przedsiębiorców z władzami miasta zaplanowane jest za pół roku, po wyborach samorządowych.