Jeśli są techniczne możliwości przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, to jej właściciel ma obowiązek tego dokonać. Wyjątek jest jeden – z przyłączenia naszego domu do kanalizacji zwolni nas posiadanie przydomowej oczyszczalni.
Przypominamy, że zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązkiem właścicieli nieruchomości jest przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej. Należy podkreślić, że jeżeli sieć kanalizacyjna istnieje, to posiadanie zbiornika bezodpływowego, nawet spełniającego wszelkie wymagania, nie zwalnia z obowiązku przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Koszty przyłączenia do sieci kanalizacyjnej pokrywa właściciel nieruchomości.
Wsparcie PEWIK
Aby ułatwić właścicielom nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi, przyłączenie ich do istniejącej sieci kanalizacyjnej, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gdyni (PEWIK) oferuje nieodpłatne wsparcie organizacyjne, techniczne i finansowe w postaci kompleksowej usługi zastępstwa inwestycyjnego. Osoby zainteresowane usługą zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią komunikatu https://www.pewik.gdynia.pl/strefa-klienta/zalatwianie-spraw/projektowanie-i-budowa-przylaczy-kanalizacyjnych
Wszelkie sprawy związane z przyłączeniem należy załatwiać w Biurze Obsługi Klienta PEWIK ul. Witomińska 29, 81- 311 Gdynia, tel. 58 66 87 311.Informacja dotycząca procedury przyłączenia do sieci kanalizacyjnej jest dostępna na stronie PEWIK: www.pewik.gdynia.pl w zakładce: strefa klienta/załatwianie spraw.
Kontrole Straży Miejskiej
Na terenie Wejherowa prowadzone są przez Straż Miejską kontrole nieruchomości, wyposażonych w zbiornik bezodpływowy, pod względem częstotliwości opróżniania zbiornika oraz okazania przez właściciela nieruchomości umowy i dowodów uiszczania opłat za opróżnianie zbiornika.
Brak przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej podlega karze grzywny według przepisów kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Dbajmy o środowisko!
Pamiętajmy, że prowadzenie właściwej gospodarki ściekowej zmierza do osiągnięcia / utrzymania dobrego stanu wód. I powinno wynikać nie tylko z przepisów ale głównie z naszego poczucia dbania o środowisko i nas samych.