W wejherowskim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie interdyscyplinarna sesja popularnonaukowa pt. „Rak na wspak motyw raka w kulturze i naturze” poświęcona m. in. ochronie raka szlachetnego na terenie Kaszub oraz kulturowym toposom i symbolice raka w muzyce, literaturze oraz malarstwie.
Rak szlachetny, któremu grozi wymarcie, dawniej licznie występował w pomorskich jeziorach i stawach dzisiaj bez systemowej, planowej ochrony gatunek ten może całkowicie wyginąć. Podczas sesji swoje referaty zaprezentowało 6 prelegentów. Konferencję zainaugurowało wystąpienie prof. Przemysława Śmietany z Uniwersytetu w Szczecinie „Rak szlachetny – klejnot kaszubskich wód. Historia, teraźniejszość przyszłość…”.
Panel konferencji związany z symboliką raka w aspekcie kulturowym rozpoczął się referatem dyrektora Muzeum -Tomasza Fopke pt. „Od raka do krokodyla - motyw zwierząt „wodnych” w pieśni kaszubskiej”. Wystąpienia to wyróżniała swoista formuła łącząca referat z wykonywaniem na żywo przez prelegenta wybranych pieśni kaszubskich.
Obraz raka w literaturze omówiła na przykładzie twórczości Gűntera Grassa dr Miłosława Borzyszkowska Szewczyk z Uniwersytetu Gdańskiego. Referat obejmował także kaszubskie wątki w biografii noblisty. Od stuleci rak inspirował także artystów malarzy, kwestię symboliki raka w niderlandzkich martwych naturach omówiła kustosz wejherowskiego muzeum Benita Grzenkowicz-Ropela. Konferencję zamykał referat Romana Drzeżdżona także z wejherowskiej placówki pt. „Rak i świat wodny w obrzędowości i kulturze kaszubskiej”. Koordynatorami zadania były: Benita Grzenkowicz-Ropela oraz Anna Kąkol.
Projekt pn. Interdyscyplinarna sesja naukowa pt. „Rak na wspak – motyw raka w kulturze i naturze” został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz ze środków Powiatu Wejherowskiego.