Bicie rekordu świata w sześciogodzinnym chodzie Nordic Walking zorganizował Klub Integracyjny SZANSA, firma ROKAT oraz Wejherowskie Centrum Kultury. Imprezę przeprowadzono pod patronatem Marszałka Pomorskiego i Prezydenta Miasta Wejherowa. Trasa wiodła pętla długości 7,2 km od Centrum Handlowego Kaszuby przez ul. Pomorską, wzdłuż rzeki Cedron, ulicą Staromłyńską, Iwaszkiewicza, Rondo Necla, Baczyńskiego, Leśmiana, Konoponickiej i Fenikowskiego.
- Trasa marszu była tak ustawiona, aby pokazać meandry rzeki Redy, stawy leśne oraz to, że blisko centrum pięknego miasta, obok drogi nr 6, znajdują się enklawy ciszy i spokoju - powiedział główny organizator imprezy Olgierd Bojke, wiceprezes Polskiej Federacji Nordic Walking.
W trakcie dnia ustanowiono az dwa rekordy świata w Nordic Walking w chodzie 6-godzinnym. Andrzej Olech i Bogusław Trzasko przeszli 57 kilometrów i 900 metrów ustanawiając rekord świata meżczyzn, a Katarzyna Zdrojewska i Roksana Wieczorek - 51 kilometrów i 100 metrów, co jest nowym rekordem świata wśród pań.
Honorowa runda rekordzistów
- Wejherowo pokazało się jako centrum Nordic Walking. To dobra promocja dla miasta. Uważam, że mamy ku temu znakomite warunki, ponieważ wokół Wejherowa są przepiękne tereny do uprawiania sportu - powiedział zastępca prezydenta Wojciech Kozłowski, który wraz z zawodnikami wystartował o godzinie 8.00 na pierwszą pętlę. Prócz prezydenta zawodnikom towarzyszyli wykładowcy Akademii Wychowania Fizycznej i Sportu w Gdańsku: prof. Krzysztof Prusik, dr Maksymilian Peszko i dr Zbigniew Osowski.
Młodzież daje przykład
Równolegle z biciem rekordu odbywała się impreza promująca Nordic Walking, w której wzięło udział 620 uczniów wejherowskich szkół. Każda z klasgrup przechodziła naukę chodzenia z kijkami pod okiem instruktorów Beaty Stefanowicz, Justyny Kowalkowskiej i Grzegorza Rożyńskiego, a następnie wyruszała na trasę. Dzieci i młodzież ułożyli kilka haseł promujących Nordic Walking, jak np. "Kijki w dłoń, zdrowie jak koń", "Pogoda czy niepogoda, Nordic Walking zdrowia doda", "Kto w marszu nosi kije, ten jest zdrowy i nie tyje".
Na zakończenie imprezy odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów przez zastępcę prezydenta Bogdana Tokłowicza oraz Wiesławę Toczyńską z Departamentu Kultury i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. Szczególne podziękowanie prezydent złożył Olgierdowi Bojke, który zainicjował Nordic Walking w Wejherowie.
Prezydent Tokłowicz z rekordzistami i Olgierdem Bojke (drugi z lewej).
Nordic Walking polega na wspomaganiu marsza odpychaniem się od podłoża kijkami, podobnymi do tych, jakich używa się w narciarstwie biegowym. Tyle ze w tym przypadku nie ma śniegu i nart. Nordic Walking jest lepszy od zwykłego marszu, bo odciąża kręgosłup i powoduje zaangażowanie większej ilości górnych partii mięśniowych. Można go uprawiać w każdych warunkach, jest korzystny zarówno dla dzieci i osób dojrzałych, a nawet dla matek w ciąży. W 1997 roku powstała Światowa Federacja NW. Polska Federacja jest na etapie rejestracji.Zainteresowanych uprawianiem Nordic Walking informujemy, że spotkania miłośników tej dyscypliny odbywają się w Wejherowie przy pętli koło szpitala w poniedziałki, środy i piątki o godz. 18.00 i 19.00.