Na deptaku w pobliżu placu Jakuba Wejhera została ustawiona przez miasto postać Remusa z taczką wypełnioną książkami oraz dwie postaci siedzących obok dzieci.
Projekt elementu małej architektury ulicznej nawiązującej do historii i kultury Kaszub wykonała za zlecenie miasta w brązie artystka Dorota Dziekiewicz-Pilich z Pruszkowa specjalizująca się w rzeźbie postaci w metalu. Rzeźby Remusa i dzieci są naturalnej wielkości z zachowaniem proporcji. Sam Remus mierzy 2 metry wysokości i waży 280 kg. Postacie są przedstawione w swoisty, unikalny sposób, łącząc wyjątkową sugestywność i subtelność formy. Na pomniku w otwartej książce widnieje napis:
,,REMUS bohater ,,Żeco i przigodów Remusa" największej kaszubskiej powieści autorstwa Aleksandra Majkowskiego (1876-1938) ".
„Rycerz kaszubski, osamotniony w swoim widzeniu świata, wędrowny handlarz, wożący na taczce Polskie książki których czytanie było zakazane przez pruskiego zaborcę. Święte góry Wejherowskie zmieniły Remusa - tułacza w Remusa pielgrzyma. Wejherowo - Duchowa Stolica Kaszub".
Jak wyjaśnia zastępca prezydenta Wejherowa Piotr Bochiński rzeźba Remusa kończy cykl budowy literek Abecadła Kaszubskiego w Wejherowie. Pomniki-literki tego Abecadła zostały ustawione w różnych częściach miasta, zazwyczaj obok obiektów zabytkowych lub związanych z historia miasta. Nadrzędnym celem tego projektu jest utworzenie trasy turystycznej w Wejherowie szlakiem Abecadła Kaszubskiego, która będzie zaczynać i kończyć się przy Remusie. Turyści, zwiedzając w ten sposób miasto, będą mieli okazję poznać nie tylko zabytki i osobliwości Wejherowa, ale także wszystkie litery Abecadła Kaszubskiego. Inicjatorzy projektu liczą także na zainteresowanie książką Aleksandra Majkowskiego i postacią Remusa.