Przedstawiciele rodu Trzebiatowskich odwiedzili Wejherowo w ramach XIV Zjazdu Rodzin Trzebiatowskich, który odbywał się w Jastrzębiej Górze. Uczestnicy Zjazdu wzięli udział w nabożeństwie odprawionym w kościele pw. Św. Anny w Wejherowie oraz w wernisażu wystawy pt. „Trzebiatowscy 1515-2015”, który miał miejsce w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.
Otwarcia zjazdu i powitania gości dokonał wejherowianin Paweł Jutrzenka-Trzebiatowski - przewodniczący Rady Rodzin Trzebiatowskich, a z życzeniami i słowem okolicznościowym do uczestników zjazdu wystąpił Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. Prezydent K. Hildebrandt powiedział, że w całej Polsce mieszka około 2800 osób, które noszą główne rodowe nazwisko z poimkiem Trzebiatowski. Spośród nich wywodzą się poeci, pisarze, literaci, biolodzy, chemicy i pedagodzy, profesorowie wyższych uczelni, artyści plastycy, malarze, muzycy i aktorzy, a także parlamentarzyści, politycy i samorządowcy.
Nabożeństwo w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego ks. prałata Edmunda Roszczynialskiego w asyście kapłanów wejherowskich odprawił proboszcz o. Daniel Szustak a kazanie wygłosił dziekan dekanatu wejherowskiego ks. prałat Tadeusz Reszka. W swojej homilii ks. Tadeusz przypomniał postać i zasługi przedwojennego wejherowskiego kapłana ks. prałata Edmunda Roszczynialskiego zamordowanego przez hitlerowców, którego matka pochodziła z domu Malotka-Trzebiatowska.
Po nabożeństwie, które uświetnił wejherowski chór Art’n’Voices, parlamentarzyści wywodzący się z tej rodziny – posłanka Ewa Żmuda-Trzebiatowska ze Świnoujścia i wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński z Torunia, otrzymali Medale im. Księcia Bogusława X. Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznego Zjazdu Rodzin Trzebiatowskich tym medalem został uhonorowany urodzony w Wejherowie znany trójmiejski wydawca książek Tomasz Żmuda-Trzebiatowski.
Zjazdy rodzin Trzebiatowskich są jednymi z większych wydarzeń tego typu na Kaszubach. Biorą w nich udział przedstawiciele rodu Trzebiatowskich, w tym Jutrzenka, Malotka i Żmuda. Trzebiatowscy podkreślają, że łączy ich 500-letnia tradycja i słowa wyhaftowane na sztandarze: „Rodzina silni”. Obierając sobie zawołanie wyhaftowane na naszym sztandarze ”Rodziną silni”, Rada Rodziny podkreśla prawdę o tym, że rodzinna miłość ma w sobie wielką siłę, która często, pomimo wielu przeciwności, dalej trwa. Trzebiatowscy wywodzą się szlachty zagrodowej i legitymują się 20 herbami rodowymi.
Darem Rodziny Trzebiatowskich dla klasztoru są fanfary, których premiera odbyła się w czasie Mszy św. Skomponował je Cezary Paciorek a na trąbce wykonał je Wojciech Brzozowski z Cappelli Gedanensis.
Wśród wielu gości w wejherowskim spotkaniu Trzebiatowskich obecni byli m.in. wiceminister Kazimierz Plocke, posłanki i posłowie Krystyna Kłosin, Teresa Hoppe i Jerzy Budnik, senatorowie Edmund Wittbrodt, Kazimierz Kleina i Roman Zaborowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt, starosta bytowski Jacek Żmuda-Trzebiatowski, starosta wejherowski Józef Reszke, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki oraz delegacja rodzin Trzebiatowskich z Niemiec.
Więcej o współczesnych przedstawicielach tego rodu znajdziemy na stronie internetowej: www.trzebiatowski.eu