W auli Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie zainaugurowano obchody Roku Gerarda Labudy na terenie powiatu wejherowskiego. Temat rozwinęła konferencja naukowa w pałacu pt. „Profesor Labuda – dokonania, idee, inspiracje”, gdzie podpisano list intencyjny dotyczący organizacji Książnicy Gerarda Labudy.
Podczas uroczystości w wejherowskim ogólniaku został wyświetlony film o profesorze G. Labudzie a biorący udział w spotkaniu prof. Cezary Obracht-Prondzyński z Instytutu Kaszubskiego wygłosił prelekcję pt. „Droga z Kaszub w świat wielkiej nauki. I z powrotem”.
W auli Zespołu szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 można było obejrzeć ciekawą wystawę fotograficzną pt. „Wspomnienie o wybitnym historyku mediewiście profesorze Gerardzie Labudzie”.
W swoim wystąpieniu starosta powiatu Gabriela Lisius poinformowała o podjęciu działań w celu pozyskania środków unijnych na projekt utworzenia Książnicy Profesora Gerarda Labudy w obiekcie przekazanym na ten cel przez miasto Wejherowo. Projekt wartości ok. 3,8 mln zł ma na celu stworzenie kompleksowej oferty kulturalnej z unikatowym zbiorem książkowym profesora przy wykorzystaniu nowoczesnych interaktywnych technologii audiowizualnych. Jak podkreśliła Gabriela Lisius przedsięwzięcie przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej Wejherowa, powiatu wejherowskiego i Pomorza.
Szczegóły projektu związanego z adaptacją budynków Zespołu Pałacowo-Ogrodowo-Parkowego przy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przedstawił prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. Prezydent poinformował, że obok książnicy przy rzece Cedron, zostanie przebudowany i poddany rewitalizacji zabytkowy młyn wodny. Uroczystość uświetniła część artystyczna w wykonaniu uczniów liceum przygotowana pod kierunkiem Edyty Łysakowskiej-Sobiczewskiej.
Dalsza część inauguracji Roku Profesora Labudy miała miejsce w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, gdzie list intencyjny w sprawie podpisania współpracy przy tworzeniu książnicy prof. Gerarda Labudy podpisali: dyrektor wejherowskiego muzeum Tomasz Fopke, prof. Cezary Obracht Prondzyński z Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku oraz prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki.
W trakcie konferencji naukowej, którą otworzył odczyt prof. Józefa Borzyszkowskiego z Uniwersytetu Gdańskiego „Gerard Labuda a ruch kaszubski”, swoje odczyty wygłosili również: prof. Dariusz Sikorski, prof. Jerzy Strzelczyk i prof. Józef Dobosz (wszyscy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz prof. Edward Włodarczyk (Uniwersytet Szczeciński), prof. Dariusz Kalinowski (AP Słupsk) i Tomasz Fopke (MPiMK-P Wejherowo). Uczestnicy konferencji otrzymali kalendarz na 2016 rok w formie okolicznościowego czasopisma wydany przez Gminę Luzino, w którym znalazło się mnóstwo ciekawych zdjęć i informacji o Profesorze.
Patronat nad Rokiem Gerarda Labudy sprawują: starosta powiatu wejherowskiego Gabriela Lisius i prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.