Wrześniowe posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przy Prezydencie Miasta Wejherowa poświęcone było aktualizacji Planu Zarządzania Kryzysowego Miasta Wejherowa.
Szef Inspektoratu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Fedoruk poinformował, że Ustawa o zarządzaniu kryzysowym stanowi, że na wszystkich szczeblach samorządów Plany zarządzania kryzysowego muszą być systematycznie aktualizowane a tryb planowania nie może być dłuższy niż 2 lata. Zatem co 2 lata Plan Zarządzania Kryzysowego musi być aktualizowany.
- Gdyby na terenie miasta zaszło coś ważnego lub wyjątkowego, co skutkowałoby wymuszeniem zmiany procedur dotyczących sposobów działania lub posiadanych sił i środków, wówczas ta procedura mogłaby nastąpić szybciej. Tak się składa, że niedawno Sejm RP uchwalił dwie ustawy, które bezpośrednio dotyczą funkcjonowania zarządzania kryzysowego, a że zbliża się wymagany termin aktualizacji, jest to dogodny moment, aby tego dokonać - mówi Andrzej Fedoruk. Obecnie prowadzone są prace w celu aktualizacji Planu Zarządzania Kryzysowego w Wejherowie.
Jak wyjaśnił szef Inspektoratu BiZK pierwsza ustawa z 5 lipca 2018 roku dotyczy krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, która m.in. nowelizuje ustawę o zarządzaniu kryzysowym. Ustawa tworzy funkcję pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa, który wchodzi w skład Krajowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego jako równoprawny członek. Powołuje również Kolegium ds. Cyberbezpieczństwa przy Prezesie Rady Ministrów. Uznano bowiem, że cyberbezpieczeństwo jest na tyle istotne, żeby powołać specjalistę w tym zakresie w randze pełnomocnika rządu. Pełnomocnik będzie sprawował nadzór na 3 zespołami podporządkowanymi ABW, MON oraz Akademickiej Sieci Komputerowej. Z tej ustawy wynikają również zadania dla samorządów w zakresie przeciwdziałania zakłóceniom w sferze infrastruktury krytycznej np. bezpieczeństwa sektora finansów publicznych, administracji samorządowej, bezpieczeństwa zdrowotnego, transportu, energetyki, dostaw wody pitnej itp.
W marcu br. została uchwalona również zmiana ustawy o państwowym systemie ratownictwa medycznego, które mocą tej ustawy zostało upaństwowione. W efekcie tej ustawy w marcu przyszłego roku firmy prywatne świadczące usługi w zakresie ratownictwa medycznego tracą możliwość prowadzenia tego typu działalności. Od 2021 roku ratownictwo medyczne będzie zadaniem wojewody.
W dalszej części spotkania o specyfice działań ratowniczych prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną na terenie miasta i powiatu mówił st. kpt. Mirosław Kuraś z Komendy Powiatowej PSP w Wejherowie.