Ponad 20. osobowa grupa żołnierzy odbywająca dobrowolną zasadniczą służbę wojskową w Batalionie Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie odwiedziła ratusz, gdzie wzięła udział w spotkaniu z zastępcą prezydenta Arkadiuszem Kraszkiewiczem.
Podczas spotkania z żołnierzami zastępca prezydenta opowiedział o historii miasta Wejherowa i jego założycielu Jakubie Wejherze, a także o obecnych zadaniach inwestycyjnych miasta. Uczestnicy spotkania otrzymali materiały promocyjne oraz zwiedzili izby historyczne w ratuszu, po których mundurowych gości oprowadzała inspektor Izabela Barzowska.
Dowódca pododdziału st. chor. sztab. Marcin Grena powiedział, że młodzi żołnierze - zarówno mężczyźni jak i kobiety, są już po przysiędze wojskowej i podstawowym szkoleniu ogólnowojskowym. Skoszarowani są na terenie jednostki i biorą udział w zajęciach specjalistycznych z różnych dziedzin m.in. strzelca, wartownika, kierowcy, radiotelefonisty i operatora. W całym okresie 11. miesięcznej służby każdy żołnierz otrzymuje wyżywienie, uposażenie pieniężne i ma zapewnioną opiekę medyczną. Zaś po szkoleniu każdego dnia mogą wychodzić na przepustki.
To nowy rodzaj wprowadzonej od niedawna służby wojskowej w Polsce, która gwarantuje możliwość zdobycia prawa jazdy, konkretnej specjalności zawodowej oraz rozwijania możliwości w zakresie nauki języków obcych.
Jak dodaje chorąży po zakończeniu szkolenia specjalistycznego i odbyciu dobrowolnej służby zasadniczej żołnierz może odejść do rezerwy albo zdecydować się na pełnienie zawodowej służby wojskowej w określonej specjalności i wybranej przez siebie miejscowości, jeśli znajduje się tam garnizon wojskowy. Z rozmów prowadzonych podczas zajęć wynika, że wszyscy po zakończeniu szkolenia specjalistycznego zamierzają podjąć zawodową służbę wojskową, bo w takim celu rozpoczęli służbę w mundurze żołnierza Wojska Polskiego.