W wejherowskim Zakładzie Usług Komunalnych odbyła się konferencja prasowa, podczas której dokonano oceny funkcjonowania ustawy o utrzymaniu czystości w gminach za okres drugiego półrocza 2013 roku.
Podczas konferencji prezes ZUK Sp. z o.o. Roman Czerwiński powiedział, że przeprowadzona analiza dotyczy połowy powiatu wejherowskiego, bo Zakład Usług Komunalnych obsługiwał w tym okresie 5 gmin: miasto Wejherowo, Gniewino, Luzino, Linię i połowę gminy Szemud.
- Minione półrocze było rewolucją, jeśli chodzi o system zbierania odpadów. Najważniejsze, że gminy sprostały zadaniu. A widać to nie tylko w Wejherowie, np. po estetyce i porządkach w wybudowanych przez spółdzielnie i wspólnoty pergolach. W porównaniu do tego co było dawniej, widać zdecydowaną poprawę - mówi Roman Czerwiński podkreślając, że z opracowanych wskaźników widać, że mieszkańcy chcą segregować odpady, deklarują segregację, prowadza ją, chociaż czasami popełniają błędy.
Jak powiedział prezes ZUK przeprowadzono wiele szkoleń specjalistycznych z pracownikami ZUK, wprowadzono dużo zmian organizacyjnych i technicznych w zakładzie. Między innymi każdy samochód zbierający odpady wyposażony został w niezbędny sprzęt GPS umożliwiający lokalizację samochodu w terenie. Generalnie Zakład Usług Komunalnych poradził sobie z wprowadzeniem nowych zasad bez większych problemów. Prezes podkreślił, że najtrudniej wyegzekwować prawidłową segregację w blokach, gdzie zdarzają się przypadki różnej kwalifikacji przez mieszkańców niektórych odpadów i nie wiadomo do kogo się potem zwróci w celu poprawy działania. Najważniejsze, że jest bardzo dobra współpraca i z każdym dniem widać coraz lepsze efekty.
- Najlepszym sposobem dokonania oceny, jak funkcjonuje segregacja odpadów są przeglądy dokonywane przez miasto, np. lustrowanie pergoli - uważa zastępca prezydenta Piotr Bochiński dodając, że segregacja odpadów w mieście prowadzona jest powszechnie, a niedociągnięcia zdarzają się w niewielu już miejscach i są korygowane.
Prowadzona przez mieszkańców segregacja ma charakter wstępny, gdyż posegregowane odpady muszą być później sprawdzone jeszcze raz w zakładzie, aby można później sprzedać surowce wtórne bez zastrzeżeń odbiorcy.
- Odpady odbierane są systematycznie i terminowo - zapewnia zastępca prezydenta..
Zdaniem prezydenta Bochińskiego olbrzymią pracę wykonały spółdzielnie mieszkaniowe budując zamykane na klucz pergole, będące w użytkowaniu konkretnych wspólnot. Wszędzie tam panuje ład i porządek.
Zastępca prezydenta Piotr Bochiński i Prezes ZUK Roman Czerwiński podziękowali wszystkim mieszkańcom za współpracę i zaangażowanie w selektywną zbiórkę.
W trakcie konferencji prezes ZUK przedstawił dokładną analizę funkcjonowania zbiórki odpadów w poszczególnych gminach posiłkując się wykresami prezentowanymi w formie multimedialnej. Wnioski są optymistyczne. Zdecydowana większość gospodarstw domowych (od 83 do 97,,5%) zadeklarowała bowiem segregowanie odpadów. Jakość prowadzonej segregacji jest zadowalająca, choć zdarzają się różne nieporozumienia spowodowane niewłaściwą interpretacją zasad segregacji.
Stopniowo spada ilość odbieranych śmieci zmieszanych, a przybywa odpadów segregowanych. Ta tendencja zapewne się utrzyma i sytuacja będzie się poprawiała, jeśli mieszkańcy będą jeszcze dokładniej segregowali odpady zgodnie z przepisami.
Roman Czerwiński pokazał przykłady niewłaściwej segregacji np. potłuczone szyby wrzucane do pojemników na szkło, a które – zgodnie z przepisami - należy dostarczać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Odpady budowlane po remoncie kuchni powinny być zebrane w specjalnych workach brezentowych, które należy zamówić w ZUK. Nie wolno wsypywać ich do pojemników na odpady zmieszane. Odpady zielone (skoszona trawa i liście) muszą być wystawione w specjalnie oznakowanych workach (w cenie worka wliczony jest koszt wywozu). Odpadów zielonych w nieoznakowanych workach ZUK nie odbiera.
Wykresy i zdjęcia z konferencji znajdują się w załączniku pt. „Prezentacja 21.01.2014”.