Członkowie Sekcji Turystycznej WUTW spotkali się z Tomaszem Patera autorem książki „Wejherowskie Przystanki Znaczeń szlakiem pomników i tablic pamiątkowych”, by przejść szlakiem historycznych miejsc naszego miasta. Wycieczka trwała 2,5 godz. i mimo dżdżystej jesiennej aury była bardzo ciekawa.
Jak informuje Alicja Orszulak było to już drugie spotkanie z Tomaszem Paterem. Pierwsza wycieczka odbyła się wiosną tego roku, a teraz była dalsza jej część. Wędrówka prowadziła od kościoła pw. św. Leona Wielkiego przez Remizę Strażacką z płytami poświęconymi pamięci bohaterskich strażaków oraz piękną ekspozycją stałą starego wozu strażackiego z zabytkową drabiną. Kolejne punkty spaceru po mieście były budynku Starostwa Powiatowego i przy plebani parafii kościoła pw. św. Leona Wielkiego, gdzie autor jako przewodnik szczegółowo omówił tablice poświęcone sławnym ludziom i mieszczącym się tam dawniej instytucjom. Dłuższy czas uczestnicy wycieczki oglądali odrestaurowany czołgu T-34 w parku na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego, a następnie przeszli pod budynek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 (dawny elektryk).
- Trudno wymienić wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy i omówiliśmy, bo jest ich naprawdę wiele, a wszystkie są ważne w bogatej historii Wejherowa – mówi Alicja Orszulak. - Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim stary cmentarz nazywany wejherowskimi Powązkami z kwaterami żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. oraz kwaterą pomordowanych polaków w więzieniu w Wejherowie 11 marca 1945 r. Z zadumą zatrzymaliśmy się również przy zabytkowych mogiłach zasłużonych wejherowian, by zastanowić się nad życiem i przemijaniem. Podziwialiśmy odrestaurowany Dom Rzemiosła z piękną drewnianą rzeźbą św. Józefa patrona rzemieślników. A w Parku Miejskim zatrzymaliśmy się przy Dębie Solidarności i Rzeźbie Aleksandra Majkowskiego przy Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków. Byliśmy również w klasztorze i kolegiacie. Wycieczkę zakończyliśmy na skwerze im. Jana Pawła II przy tablicach pamiątkowych dotyczących przemian ustrojowych naszych czasów.