Likwidacja instytucji ubezwłasnowolnienia w świetle nowej ustawy, co to oznacza w praktyce dla tych, którzy opiekują się osobami zależnymi i co się stanie z osobami, które są ubezwłasnowolnione – tym zagadnieniom będzie poświęcone spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie. Bezpłatne wydarzenie odbędzie się 16 kwietnia w godz. 12.00-14.00.
O zniesieniu ubezwłasnowolnienia w kontekście nowej ustawy mówić będzie dr Michał Urban z UrbanLegal. Dr Urban omówi zapis o likwidacji instytucji ubezwłasnowolnienia w świetle nowej ustawy o instrumentach wspieranego podejmowanie decyzji. Ważny temat, dla wszystkich, którzy na co dzień opiekują się osobą zależną. Jak to będzie wyglądało w praktyce i co stanie się z osobami które są już ubezwłasnowolnione.
Nowelizacja przepisów
Jak podkreśla Izabela Minga z „AUTYZM - BRAND NEW BRAIN'', jest to temat bardzo ważny społecznie. Nowelizacja kodeksu cywilnego przewiduje likwidację ubezwłasnowolnienia. W zamian kurator i pełnomocnictwo na wypadek niebezpieczeństwa. W innym przypadku opisane zasady są wspierane przez rozwiązanie oraz pełnomocnictwa rejestracyjnego, które powoduje niebezpieczeństwo wykluczenia. Celem tej nowelizacji kodeksu cywilnego ma być wprowadzenie do polskiego prawa cywilnego nowych przepisów tzw. model wspieranego wydania decyzji , który ma miejsce w ostatniej instytucji ubezwłasnowolnienia.
Tematyka niepełnosprawności
Radca prawny dr Michał Urban od kilkunastu lat zajmuje się tematyką niepełnosprawności w różnych obszarach życia. W szczególności zajmuje się prawem dotyczącym osób z niepełnosprawnościami, prawem pomocy społecznej oraz prawem antydyskryminacyjnym. Ekspert w zakresie prawa osób z niepełnosprawnościami. Długoletni pracownik merytoryczny pracujący bezpośrednio z osobami z niepełnosprawnością, a następnie dyrektor organizacji pozarządowej INTEGRACJA.
Plakat w załączeniu.