Wejherowscy radni podczas ostatniej sesji zdecydowali, że w tym roku najwyższe wyróżnienie w Wejherowie, statuetkę Jakuba Wejhera otrzyma Brunon Gajewski, starszy wejherowskiego Cechu Rzemiosł Różnych.
Statuetka zostanie przyznana w dowód zasług dla rozwoju wejherowskiego rzemiosła i szkolnictwa zawodowego.
Jak czytamy w uzasadnieniu: „Za promowanie Wejherowa, za przyczynianie się do rozwoju gospodarczego i społecznego miasta, za rozwój szkolnictwa zawodowego i wzrost liczby osób zatrudnionych, za serce włożone w uświetnianie i wzrost znaczenia Powiatowego Cechu Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Związku Pracodawców w Wejherowie”.
Brunon Gajewski funkcję Starszego Powiatowego Cechu Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Wejherowie pełni od 1992 roku. W tym okresie usprawnił administrację, uporządkował sprawy organizacyjno – zarządzające Cechu, nadał właściwy i nowoczesny kierunek rozwoju placówce, co dało nadspodziewanie pozytywne efekty, w postaci obsługi przedsiębiorstw w zakresie zatrudniania uczniów młodocianych, przeprowadzania egzaminów czeladniczych i mistrzowskich, doradztwa, przekazywania informacji i szkolenia a także promocji zakładów, głównie na stronach internetowych.
Cech zrzesza około 300 podmiotów gospodarczych, które zatrudniają blisko 4 500 pracowników. Rzemieślnicy zrzeszeni w organizacji, szkolą ponad 900 uczniów – młodocianych pracowników, w 30 zawodach. Przy Cechu działa od wielu lat Ośrodek Kształcenia Zawodowego, prowadzona jest działalność szkoleniowo – kursowa a także agencja zatrudnienia.
Dzięki staraniom Pana Brunona Gajewskiego, w 2006 roku rozpoczęła działalność pierwsza na terenie województwa pomorskiego Niepubliczna Szkoła Rzemiosła,
jako trzyletnia zasadnicza szkoła zawodowa na podbudowie gimnazjum. Przez pierwsze dwa lata zajęcia szkolne odbywały się w Samorządowym Gimnazjum w Bolszewie, a już od 1 września 2008 roku w części budynku szkolnego przy ul. Kalwaryjskiej 3 w Wejherowie. W planach znajduje się otwarcie następnych oddziałów dydaktycznych oraz uruchomienie szkoły średniej, w której adepci rzemiosła będą mieli możliwość kontynuowania nauki. W planach Pana Brunona Gajewskiego odnośnie rozwoju szkolnictwa zawodowego, mieści się powołanie „Akademii Rzemiosła” co związane jest budową nowego obiektu. Znając prężność działania Pana Gajewskiego, powstanie Akademii może być tylko kwestią czasu.
Wręczenie odznaczenia nastąpi podczas Dnia Jakuba, oficjalnego święta miejskiego, w ostatni weekend maja.