Spośród 11. chórów, które wzięły udział w XXVI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, nagrodę Grand Prix dla najlepszego zespołu biorącego udział w konkursie wraz prestiżową Statuetką Złocistego Żagla oraz Złoty Dyplom i nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł ufundowaną przez Prezydenta Wejherowa, wyśpiewał Chopin University Chamber Choir z Warszawy pod dyrekcją Krzysztofa Kusiela-Moroza.
Zadecydowało o tym jury w składzie prof. dr hab. Eugeniusz Kus – przewodniczący, prof. dr hab. Dariusz Dyczewski, prof. dr hab. Jan Borowski, dr hab. Piotr Jańczak oraz dr hab. Sławomir Bronk.
Festiwalowe nagrody
Ponadto podczas uroczystej gali, która miała miejsce w Filharmonii Kaszubskiej, Złote Dyplomy otrzymali: Chór „La Musica” z Lublina - dyrygent Joanna Knap, Żeński Chór Kameralny „IuvenesCorda” z Białegostoku, dyrygent - Anna Olszewska i Chór Dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im.F. Chopina w Wejherowie, dyrygent - Ewa Rocławska.
Srebrne Dyplomy otrzymali: Chór Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie, dyrygent – Aleksandra Janus, Żeński Chór Kameralny „Cantate Corde” z Gdyni, dyrygent - Małgorzata Bednarek, Żeński Chór Kameralny „Kanon” z Cewlina, dyrygent - Katarzyna Żerdzicka Jasionek, Chór Mieszany „Symfonia” z Gdyni, dyrygent - Bogna Swiłło i Chór Młodzieżowy CANTO Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku, dyrygent - Marian Szczepański.
Natomiast Brązowe Dyplomy otrzymali: Chłopięcy Chór Kameralny „Chcemy śpiewać” z Łodzi, dyrygent - Katarzyna Sawiak i Wejherowski Chór Męski „Harmonia” z Wejherowa, dyrygent – Leszek Gołąb. Jury przyznało też wyróżnienia (szczegóły w Załączniku).
Festiwalowe wydarzenia
Festiwal obfitował w wiele wydarzeń zarówno podczas trwania imprezy, jak i wcześniej – w ramach imprez towarzyszących, m.in. II Konkurs Pieśni marynistycznej, wystawa Tomasza Bachanka „Kolory muzyki”, koncert Męskiego Chóru szantowego „Zawisza Czarny”, z którym wystąpiła gościnnie Joanna Kniter. Wyświetlony został także fragment filmu „Kamerdyner” z muzyką na żywo w wykonaniu Tomasza Chyły. Występujące w festiwalu chóry dawały spontaniczne koncerty w przestrzeni miejskiej. Wystąpiły również w kościołach: Chór La Musica z Lublina zaśpiewał po mszy w kościele klasztornym w Wejherowie, a Chór Męski Harmonia z Wejherowa wystąpił w gościcińskim kościele.
W niedzielne popołudnia odbyła się przez wejherowskim Ratuszem parada chórów, podczas której grupa taneczna Wejherowskiego Centrum Kultury zaprezentowała etiudę baletową o rybaku i Juracie – królowej Bałtyku. Chóry zgromadzone na rynku zaśpiewały wspólnie „Hymn do Bałtyku”, całością dyrygował kierownik artystyczny festiwalu prof. Marek Rocławski z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Następnie uczestnicy festiwalu przemaszerowali ulicami miasta do Filharmonii Kaszubskiej z Orkiestra Dętą na czele, gdzie odbyła się Gala Finałowa. Podczas gali każdy z chórów wykonał jeden z festiwalowych utworów, a na koniec zaprezentował się również zdobywca Grand Prix - Chopin University Chamber Choir z Warszawy.
Organizatorami XXVI Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie byli: Wejherowskie Centrum Kultury i Państwowa szkoła Muzyczna I stopnia w Wejherowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wojewoda Pomorski Beata Rutkiewicz i Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.