Wejherowscy strażnicy miejscy zostali wyposażeni w profesjonalną Torbę ratownictwa medycznego typu PSPR1 wraz zestawem 14 sztuk szyn Kramera w powleczeniu i w torbie. Torbę ratowniczą wartości około 4,5 tys. zł zakupiono z funduszu Straży Miejskiej przeznaczonego na szkolenie.
Jak podkreśla przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Samorządów radny Tomasz Groth jest to torba specjalistyczna, która jest niezbędna do udzielania pierwszej pomocy. Strażnicy miejscy często jako pierwsi przyjeżdżąją na miejsce zdarzenia i są zmuszeni do podjęcia udzielania pomocy przedmedycznej, bądź podczas patroli spotykają osoby wymagające pomocy. Strażnicy posiadają na swoim wyposażeniu m.in. defibrylator, dzięki któremu już nie raz ratowali życie ludzkie.
Strażnicy godnymi zaufania ratownikami
Należy podkreślić, że wszyscy wejherowscy strażnicy miejscy są przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w stopniu podstawowym, a 7. strażników posiada uprawnienia kwalifikowanego ratownika pierwszej pomocy. Przykładowo dyżurni numeru 112 w Gdańsku, wiedząc w jaki sprzęt ratownictwa medycznego wyposażona jest Straż Miejska w Wejherowie i jakie kwalifikacje posiadają wejherowscy strażnicy, w razie potrzeby alarmują o zdarzeniach również wejherowską Straż Miejską.
Jak podkreśla Zenon Hinca komendant Straży Miejskiej w Wejherowie dwóch strażników zdało egzamin kwalifikowanego ratownika na stopień bardzo dobry, czym był zaskoczony bardzo wymagający lekarz komisji egzaminacyjnej.
- Cieszę się, że nasi strażnicy tak mocno angażują się w zdobywanie kwalifikacji ratowniczych, a przede wszystkim, że potrafią to robić w sposób fachowy i chcą tej pomocy udzielać. To wielka zasługa Tomasza Grotha, który od 5 lat współpracuje ze Strażą Miejską szkoląc strażników oraz kobiety biorące udział w kursach samoobrony – mówi Zenon Hinca dodając, że w każdym radiowozie Straży Miejskiej znajduje się podstawowy zestaw ratownictwa medycznego. Zaś patrole tak są organizowane, aby na służbie, zwłaszcza w nocy, zawsze był strażnik z uprawnieniami kwalifikowanego ratownika medycznego.
Torba ratownicza PSPR1
W jej skład wchodzą m.in. rurki ustno-gardłowe Guedela kompl. - 7 szt., zestaw zawierający 3 rurki krtaniowe nr 3,4,5 + 1 strzykawka, zagryzak, jednorazowy wskaźnik CO2 w powietrzu wydychanym- 3 szt., ssak mechaniczny ręczny, worek samorozprężalny dla dorosłych., maska dwuczęściowa silikonowa Nr 4, maska dwuczęściowa silikonowa Nr 5, worek samorozprężalny dla dzieci z maską Nr 3, maska dwuczęściowa silikonowa - Nr 2, filtr przeciwbakteryjny Barrierbac S Dar - 5 szt., reduktor tlenowy 0-25 l/min, zestaw do tlenoterapii biernej (2 maski tlenowe duże + 1 mała) – 1 kpl., przewód tlenowy niezałamujący się o długości 10 m., butla tlenowa 2,7 l aluminiowa z zaworem DIN, zestaw kołnierzy ortopedycznych (2 kołnierze dla dorosłych + 1 kołnierz dla dzieci) – 1 kpl., torba transportowa na kołnierze, materiały opatrunkowe, staza taktyczna typu CAT- 2 szt., aparat do płukania oka, nożyczki ratownicze, okulary ochronne., sól fizjologiczna, folia izotermiczna- 5 szt., folia do przykrycia zwłok - 3 szt., worek plastikowy z zamknięciem na amputowane części ciała -2 szt., płyn do dezynfekcji skóry z atomizerem - (ok. 250ml), rękawiczki ochronne nitrylowe 10 szt oraz czerwony worek na odpady medyczne - 2 sztuki.