Już po raz trzeci studenci końcówki II roku Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej, przebywają w Wejherowie na praktykach. Tym razem zamierzają wykonać inwentaryzację terenu oraz koncepcję zagospodarowania przestrzennego terenu po dawnym kąpielisku.
Miejski konserwator zabytków w Wejherowie Anita Jaśkiewicz-Sojak informuje, że za każdym razem studenci przebywając na praktykach w Wejherowie inwentaryzują zabytkową zieleń na terenie miasta a potem wykonują projekty zagospodarowania terenu z uwzględnieniem zabytkowej zieleni. Tegoroczne praktyki są poświęcone inwentaryzacji i projektowi zieleni na projektowanych „Wodnych Ogrodach”.
- To teren dawnego międzywojennego kąpieliska oddanego do użytku w 1939 roku. Jest to jedna z inwestycji burmistrza Teodora Bolduana, która posłużyła mieszkańcom Wejherowa głównie w okresie powojennym. Obecnie teren jest bardzo zaniedbany, ale pozostało na szczęście dużo zabytkowej zieleni z okresu międzywojennego i lat wcześniejszych od strony ul. Strzeleckiej. Cały ten obszar między ul. Kalwaryjską a Strzelecką będzie obiektem tych działań – mówi Anita Jaśkiewicz-Sojak dodając, że to co studenci będą wykonywać w trakcie praktyk, będzie wykorzystaniem wiedzy z zajęć na uczelni.
- Pierwszy etap praktyk, to będą inwentaryzacje i wszelkiego rodzaju analizy. W następnym etapie przejdziemy do projektów. Część rzeczy będzie projektowana tu na miejscu. Natomiast na resztę prac studenci mają czas aż do września bieżącego roku, po to żeby wykonać szczegółowy projekt na zaliczenie. Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję zaprezentowania tych prac i niektóre z niuch zostaną wykorzystane do opracowania docelowego projektu zagospodarowania tego terenu – mówi Karolina Porada z Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej podkreślając, że będzie to również dla studentów okazją zaprezentowania umiejętności pracy w zespole.
- Umiejętne podzielenie się z zadaniami do pracy w zespole, na pewno pomoże w późniejszej pracy zawodowej – dodaje Karolina Porada..
Ze studentkami Politechniki Krakowskiej spotkała się zastępca prezydenta ds. rozwoju miasta Beata Rutkiewicz informując o planach związanych z zagospodarowaniem terenu po dawnym kąpielisku. Zastępczyni prezydenta przekazało studentom wydawnictwo poświęcone wejherowskim zabytkom „Renowacje i zabytki” a także inne materiały informacyjne Urzędu Miejskiego w Wejherowie. Podczas pierwszego dnia pobytu w grodzie Wejhera studenci zwiedzili ratusz i Park Miejski im. Aleksandra Majkowskiego.