15 studentek z Wydziału Architektury i Krajobrazu Politechniki Krakowskiej przebywa w Wejherowie na praktykach studenckich poświęconych studiom nad krajobrazem i zabytkową zielenią Wejherowa.
Zajęcia prowadzone są pod nadzorem pracowników naukowych uczelni Martyny Kozak i Joanny Szwed. Z zespołem praktykantek współpracują Miejski Konserwator Zabytków Anita Jaśkiewicz-Sojak i Agnieszka Rutkowska z biura miejskiego konserwatora zabytków.
Jak informuje Martyna Kozak podczas praktyki studenci rozpoznają najważniejsze aleje w Wejherowie, uzupełnią karty ewidencji zabytków, zrobią inwentaryzację drzew i swoją pracą postarają się przyczynić do ochrony terenów zielonych w mieście, w szczególności zabytkowych alei w Wejherowie.
- Mam nadzieję, że opracowanie, nad którym pracujemy, okaże się przydatne Urzędowi Miejskiemu – mówi Martyna Kozak.
Konserwator zabytków Anita Jaśkiewicz dodaje, że inicjatywa praktyk studenckich jest kontynuacją kilkuletnich już naukowych kontaktów z Wydziałem Architektury i Krajobrazu Politechniki Krakowskiej. Inicjatywa praktyk w Wejherowie wyszła samoistnie od Politechniki Krakowskiej, która uznała że Wejherowo jest miastem na tyle ciekawym pod względem historii i zabytków, że znajdzie się tu wiele obiektów badań dla przyszłych inżynierów architektury. Studentki z Krakowa są na trzecim roku, czyli mają za sobą dwa lata studiów.
- Cieszę się tym zainteresowaniem zabytkami Wejherowa, bo bardzo ważna jest identyfikacja jego zasobów dziedzictwa kulturowego. W ramach praktyk powstanie opracowanie nt. alei przyulicznych, poszerzające wiedzę o tej zabytkowej zieleni. A praca krakowskich studentek będzie mogła być wykorzystana dla potrzeb urzędu – dodaje Anita Jaśkiewicz-Sojak.
Podczas pobytu w Wejherowie krakowskie studentki odwiedziły m.in. wejherowski ratusz, gdzie spotkały się z zastępcą prezydenta miasta Piotrem Bochińskim. Obejrzały m.in. salę narad, izby pamięci i celę więzienną. Zwiedziły również wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Wejherowo w okresie niemieckiej okupacji 1939-1945”.